Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua, dacă un salariat își da demisia cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua, dacă un salariat își da demisia cu preaviz conform ...

Bună ziua, dacă un salariat își da demisia cu preaviz conform art 81 angajatorul poate renunta la preavizul angajatului?
Menționez ca în contractul individual de munca are stipulat un preaviz de 20 de zile.
Mulțumesc.
Da, poate renunta total sau partial.
"După ce demisia a fost depusă și înregistrată, angajatorul are dreptul să renunțe la termenul de preaviz al demisiei și, astfel, să înceteze CIM la o dată cu mult înaintea scurgerii celor 20/45 de zile lucrătoare prevăzute de legislația muncii, fără ca salariatul să aibă un cuvânt de spus."
[ link extern ] /

Art 81 alin 7 codul muncii

(7) Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz sau la data renunţării totale ori parţiale de către angajator la termenul respectiv.
De platit, va fi platit pana la data incetarii.
gi-jane2, moderator
Da, poate renunta fie total , fie partial la efectuarea preavizului ..insa acest lucru va trebui facut imediat dupa cea luat la cunostinta de demisia salariatului si nu dupa inceperea efectuarii preavizului.
Și dacă s-a început deja efectuarea preavizului?
In opinia mea, nu mai are dreptul sa renunte la preaviz ..odata cu luarea la cunostinta de demisie, angajatorul trebuia sa opteze daca renunta sau nu la preaviz.
Eu cred ca avand si posibilitatea de a renunta partial, se poate si ulterior. Poate conveni cu angajatul .