Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Urmeaza sa se faca succesiunea unui imobil pentru care ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Urmeaza sa se faca succesiunea unui imobil pentru care mostenitorii ...

Urmeaza sa se faca succesiunea unui imobil pentru care mostenitorii suntem eu si sora mea. Am convenit ca intregul imobil sa revina unuia din noi, celalalt cedand partea care i se cuvine.
Intrebarea este: se poate face aceasta succesiune printr-o singura prezentare la notar?
Precizez ca mai sunt si alte bunuri pentru care urmeaza sa se faca succesiunea ulterior (terenuri fara certificate de proprietate)..
Multumesc
Nu exista 'cedare".
Daca unui dintre dvs renunta la mostenire, renuntarea este totala si priveste absolut toate bunurile. Chiar daca dvs dezbateti succesiunea doar partial.

Daca ambii mostenitori au pretentii la bunuri, ramaneti amandoi acceptanti, intocmiti documentatia cadastrala pentru imobil, intabulati certificatul de mostenitor, dupa care unul ii poate dona celuilalt jumatatea sa din bunul respectiv.