Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere moștenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere moștenire

Tata a decedat în mai 2018. Suntem două surori și mama e in viață. In urma decesului tatălui au rămas un apartament și o casă. Mama are o oarecare afinitate față de sora mea. Înainte de dezbatere care va fi peste 15 zile sora și mama au fost deacord să-mi de-a partea lor de la casă și eu să cedez partea mea de apartament. Dacă ele cedează în favoarea mea eu devin proprietar automat pe partea moștenită de la tata. Pot să mă mut la casă și să fiu proprietară in baza certificatului de moștenitor?
Nu exista cedare și nu există în favoarea.
Dezbateti succesiunea, ramaneti toate 3 moștenitoare, întocmiti documentația cadastrala pentru imobile, intabulari certificatul de mostenitor si ulterior încheiati un act de partaj voluntar, prin care să vă împărțiți bunurile asa cum ati convenit.
Abia actul de partaj va fi actul dvs de proprietate.
raluk0207, utilizator
Buna ziua,
Nu exista in dreptul romanesc cedare in favoarea cuiva sau cedare partiala
Ori renunti ori nu renunti, renuntarea fiind TOTALA.
Discutati cu notarul cum formeaza LOTURILE si ce cui ii da in lot.
DA, va puteti muta oricand in oricare bun atata timp cat sunteti si prezumat proprietar.
Vedeti ca partea mamei (acel 1/2 doar al ei) se va imparti doar dupa decesul ei.
Acum impartiti 1/2 partea tatalui
Dicutati CLAR cu notarul ce este realmente al fiecaruia si ce parte a mamei a ramas acesteia.
Mulțumesc!
Buna ziua,

O cedare a cotei -parti din dreptul de proprietate, in favorem, nu poate fi realizata.

Dezbateti succesiunea, trei vor fi persoanele care vor avea calitatea de succesori.

Efectuati documentatia cadastrala, intabulati dreptul de proprietate in baza certificatului de mostenitor.

Realizati partajarea , pe cale notariala, cata vreme survine un acord, intre comostenitori.

Actul de partaj reprezinta titlu de proprietate.

Dumneavoastra dezbati succesiunea dupa tatal dumneavoastra, anume in masa succesorala va fi cuprinsa cota -parte de 1/2.(cota -parte a mamei dumneavoastra, anume cota de 1/ 2 din dreptul de proprietate va fi transmisa prin deces).
.

In fata notarului public, puteti fi asistat de avocat.

O zi frumoasa,

av.Stoica Ioana.