Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donație între frați sau partaj? Donația este de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donație între frați sau partaj? Donația este de mai multe feluri?

Aș dori să fac succesiune și partaj după ultimul părinte decedat .în același document, pentru a scăpa cel puțin de plata intabulării după succesiune, rămânând să o facem pe cea după partaj. Oare se poate face acest lucru?

Ar mai fi o variantă în loc de partaj, să facem donație. Doresc să donez partea mea din bunurile ce le moștenesc de la ultimul părinte decedat, surorii mele. Oare donația este mai ieftină decât un partaj între frați?

Ce fel de donație, dacă sunt mai multe tipuri, se poate face pentru a nu fi atacată de cineva. Noi suntem doar 2 frați la părinți (decedați).

Aș dori să fac succesiune și partaj după ultimul părinte decedat .în același document, pentru a scăpa cel puțin de plata intabulării după succesiune, rămânând să o facem pe cea după partaj. Oare se poate face acest lucru?

Nu. 1. Ca sa puteți transmite proprietatea asupra unui bun, trebuie sa îl aveți intabulat la Cartea funciara pe numele dvs.
2. La donație/partaj, notarul are obligația sa solicite un extras de Carte funciara pentru autentificare, necesar la act. Iar pentru asta, trebuie sa aveți intabulare.
3. Intabularea operează ori de câte ori se transmite proprietatea.
În cazul dvs, de 2 ori. O dată de la tata, către dvs, prin moștenire și o data de la dvs către celalalt moștenitor.

Ar mai fi o variantă în loc de partaj, să facem donație. Doresc să donez partea mea din bunurile ce le moștenesc de la ultimul părinte decedat, surorii mele. Oare donația este mai ieftină decât un partaj între frați?

Renunțați la succesiunea tatălui.
Ca efect al renunțării dvs, rămâne un singur moștenitor, respectiv sora dvs.

Ce fel de donație, dacă sunt mai multe tipuri, se poate face pentru a nu fi atacată de cineva. Noi suntem doar 2 frați la părinți (decedați).

Nu exista niciun act juridic care sa nu poată fi "atacat".
raluk0207, utilizator
cred ca va puteti dona drepturile succesorale, astfel ca nu mai dezbateti cu sora succesiunea dupa tata.
nu stiu daca mai puteti renunta la succesiuena dat fiind faptul ca termenul de optiune succesorala a trecut, cel mult, sunteti straina de ea, dar nu notarul constata asta.
cred ca veti gasi solutii impreuna cu notarul daca ii ziceti ce vreti, respectiv o cale mai directa si mai ieftina ca mostenirea dupa tata sa ajunga la sora dvs.
Si ce daca a trecut termenul de optiune? Poate renunta printr-o declaratie de neacceptare a succesiunii. Efectul e acelasi.
deci pana la urma, e declaratie de renuntare sau de neacceptare ?
Mulțumesc.
Nu doresc să renunț decât la o parte din moștenire.
Care ar fi soluțiile posibile ("cale mai directa si mai ieftina") ? Ceva vreme în urmă se făceau succesiunea și partajul împreună.

Manuela Rășină, administrator