avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 332 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Doresc sa înființez un PFA .
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Doresc sa înființez un PFA .

Doresc sa înființez un PFA . Ma puteți indruma ce coduri CAEN trebuie sa aleg pentru recondiționat uși ( vopsit și colantat) și pentru recondiționat cazi?
Mulțumesc
Ultima modificare: Marți, 5 Septembrie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Maianu , utilizator 18:34, 20 Septembrie 2023
Buna ziua,

Ar putea fi: Cod CAEN 4322 - Lucrari de instalatii sanitare, de incalzire si de aer conditionat
Această clasă include lucrări de instalații sanitare, lucrări de instalare a sistemelor de încălzire și aer condiționat, inclusiv completări, modificări, întreținere și reparare.
Această clasă include:
- instalarea în clădiri sau alte construcții de:
*sisteme de încălzire (electrice, cu gaze și petrol)
*cuptoare, turnuri de răcire
*dispozitive de colectare a energiei solare pentru obținerea de energie, alta decât cea electrică
*instalații și echipamente sanitare
*echipament și tubulatură pentru instalațiile de ventilație și aer condiționat
*armături pentru tevi de gaz
*conducte de abur
*sisteme de stins incendii (sisteme de sprinklere)
*sisteme de aspersoare pentru peluze (suprafețe cu gazon)
- instalarea sistemelor de conducte

si Cod CAEN 9524 - Repararea mobilei si a furniturilor casnice
Această clasă include:
- retapițarea, refinisarea, repararea și restaurarea mobilei și a furniturilor, inclusiv a mobilierului de birou
Credeți ca ar merge și Caen 4332 ,,Lucrări de tamplarie și dulgherie” sau 4334 ,,Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri” ? Cu aceste coduri, in situația impozitării in sistem real, îmi pot scădea cheltuielile cu materialele (colantul) ?
Mulțumesc mult
Bineinteles, merg si aceste coduri CAEN.
ce tine de cheltuieli, cred ca ar putea sa mearga de asemenea, atata timp cat respectati regulile contabilitatii in sistem real.
Va mulțumesc mult
Mai am o singura întrebare : dacă serviciile se vor efectua doar la domiciliul clientului am nevoie de casa de marcat, sau ma pot încadra in excepțiile prevăzute la ART 2 lit i și l din OUG 28/1999?

Alte discuții în legătură

Utilizare cod caen comert ContSters505156 ContSters505156 Buna ziua, Am rugamintea sa-mi comunicati, va rog frumos, daca pot utiliza urmatoarele coduri CAEN pentru comercializarea anumitor tipuri de echipamente, ... (vezi toată discuția)
Cod caen vanzare mobila reconditionata vioop vioop In cazul in care un srl cumpara mobila veche pe care o reconditioneaza si o vinde altor clienti ,ce cod caen trebuie sa aiba societatea? Multumesc! (vezi toată discuția)
Pfa instalatii electrice si sanitare, reparatii, mentenanta tehnica catalin_utilizator67 catalin_utilizator67 Buna ziua, Doresc sa deschid un PFA pentru efectua instalatii electrice si sanitare, reparatii, mentenanta tehnica la locuinta clientilor. Am experienta ... (vezi toată discuția)