avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Fodul de reparatii se restituie?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Fodul de reparatii se restituie?

Buna ziua,
Vreau sa va intreb daca fondul de reparatii de restituie fostului proprietar la vanzarea apartamentului. De la asociatie i s-a spus ca nu se restituie, iar fostul proprietar il solicita de la mine.
Nici fondul de rulment nu vor sa-l dea proprietarului inapoi, mi-au spus sa ma inteleg eu cu el si sa-l dau eu vechiului proprietar. Eu pot face asta, insa cheltuiala aceasta nu era prevazuta in calculele mele din pacate f stranse. Nu stiu daca exista un termen in care pot face asta, daca am posibilitatea sa-i dau acesti bani cam peste o luna fara sa am probleme. Nici macar nu stiu daca va accepta, ma cam preseaza.
Si in legatura cu fondul de reparatii, ce trebuie facut.
Va multumesc mult pentru ajutor.
Ultima modificare: Vineri, 29 Ianuarie 2010
dragodar, utilizator
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 20:04, 29 Ianuarie 2010
Fondul de reparatii NU se restituie, el fiind un fond destinat reparatiilor si lucrarilor de intretinere ale condominiului. Acest fond de reparatii se da in contul apartamentului, nu al locatarului vremelnic al acestuia.

Fondul de rulment se inapoiaza vanzatorului, dar.....dupa ce se editeaza listele cu cotele de intretinere ale lunii in care inca a mai locuit. Asa ca, oricum nu i se da cand se muta, pentru ca el mai are de plata niste cheltuieli pentru ultima luna in care a locuit in apartament...si in felul acesta se poate face o compensare cu fondul de rulment, in cazul in care nu mai vine sa plateasca ce mai avea de plata la intretinere.
Listele de intretinere se editeaza cu o luna intarziere sau chiar doua fata de data calendaristica in care se face mutarea din apartament.

Daca v-ati inteles cu vanzatorul sa-i dati Dv. fondul de rulment, urmand ca in contul Dv. din evidentele administratorului sa nu se modifice nimic, atunci, din aceleasi considerente ca mai sus:
- ii achitati la administrator cota lui de intretinere pe ultima luna a lui de locuit acolo;
- fondul lui de rulment va ramane Dv.
- diferenta intre fondul de rulment si cota achitata de Dv. in contul lui....numai aceea i-o dati vanzatorului...si numai dupa ce v-ati lamurit ce cota de intretinere a mai avut de plata.
Va multumesc mult pentru raspuns.
Din pacate pentru ultima luna in care a locuit nu vrea sa plateasca intretinerea, deoarece in contractul de vanzare cumparare s-a specificat ca la data vanzarii fostul proprietar avea intretinerea platita la zi, iar din momentul cumpararii apartamentului eu trebuie sa platesc cheltuielile la intretinere. La notar a prezentat adeverinta de la asociatie, unde se specifica ca nu are datorii. Intr-adevar, este o vorba de luna aceea calculata mai tarziu.
Am zis sa nu ma cert pentru o suma de bani, desi se ridica la cateva milioane vechi si sa-i achit fondul de rulment cu o oarecare intarziere. Problema este ca este foarte insistent si eu nu am gasit in legislatie un termen pana cand pot face plata.
De la asociatie mi-au zis ca daca ii dau banii sa cer de la el hartie ca i-am platit.
Din pacate nu dispun acum ne baniii necesari si nu as vrea sa ma trezesc ca ma da in judecata. Pe mine sau pe asociatie.
Referitor la fondul de reparatii ma gandisem sa-i fac o trimitere la lege unde sa se specifice ca acesti bani nu se restituie, insa nu am gasit. Va rog, daca ma puteti ajuta dvs, v-as fi recunoscatoare...
ce lege stipuleaza ca nu serestituie fd de reparatii?
Inca o intrebare, fostul proprietar locuieste in alta tara si mandatarul imi cere banii. Procura pentru vanzarea apartamentului este ramasa la notar. Eu in baza carui act ar trebui sa restitui banii mandatarului...sau fostul proprietar trebuie sa-i solicite sau sa faca o noua procura...
Ultima modificare: Vineri, 29 Ianuarie 2010
dragodar, utilizator
totul depinde de...continutul contractului..

Alte discuții în legătură

Probleme cu un mandatar dragodar dragodar Buna ziua, am mai scris aici, m-ati ajutat si va multumesc. Revin cu problema mea care ma streseaza teribil. Am sa prezint succint datele problemei mele: - ... (vezi toată discuția)
Plata intretinere vitalsmart vitalsmart Buna ziua! Am cumparat un apartament in luna martie si pe 01.03.2018 am semnat actele. Vanzatorul a adus adeverinta de la asociatia de locatari emisa in ... (vezi toată discuția)
Fond rulment si fond reparatii Ana-Maria-27 Ana-Maria-27 Buna ziua, Am devenit proprietarul unui apartament in urma cu cateva saptamani, iar acum cateva zile s-a afisat lista cu plata intretinerii. Fostul ... (vezi toată discuția)