avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract cumpărare imobil+teren cu plata in 2 transe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract cumpărare imobil+teren cu plata in 2 transe Doresc ...

Contract cumpărare imobil+teren cu plata in 2 transe

Doresc sa cumpăr o casa cu teren pentru care voi efectua plata in 2 transe, 90000 euro la data semnării contractului și 30000 euro pana cel târziu 30 Iunie 2024.
In calitate de cumpărător, va rog sa îmi Spuneti ce clauze contractuale sa solicit astfel încât sa am siguranța ca pana la plata finala nu voi avea surprize neplăcute cu vânzătorul, nu voi fi păcălit/ prețul va rămâne nemodificat.
De asemenea, va rog sa imi Spuneti dacă după prima plata voi putea dispune de imobil și teren.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: visinescu , utilizator 18:36, 23 Septembrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sa fiți păcălit dvs în ce sens? La momentul de fata, dvs nu îi achitați vânzătorului intregul preț.
Puteți dispune de imobil după încheierea contractului de vânzare, asta însemnând ca îl puteți folosi.
Însă până la achitarea integrala a prețului, se va nota un drept de ipoteca la Cartea funciara, în favoarea vânzătorului, asta însemnând ca nu îl puteți instraina mai departe și nu puteți încheia acte de dispoziție.
La data cand veți achita ultima rată, vânzătorul va da o declarație notariala ca a primit prețul integrala, iar cu acea declarație se va radia ipoteca de la Cartea funciara.
Ultima modificare: Joi, 21 Septembrie 2023
raluk0207, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util


raluk0207 a scris:

Sa fiți păcălit dvs în ce sens? La momentul de fata, dvs nu îi achitați vânzătorului intregul preț.
Puteți dispune de imobil după încheierea contractului de vânzare, asta însemnând ca îl puteți folosi.
Însă până la achitarea integrala a prețului, se va nota un drept de ipoteca la Cartea funciara, în favoarea vânzătorului, asta însemnând ca nu îl puteți instraina mai departe și nu puteți încheia acte de dispoziție.
La data cand veți achita ultima rată, vânzătorul va da o declarație notariala ca a primit prețul integrala, iar cu acea declarație se va radia ipoteca de la Cartea funciara.

Multumesc pentru răspuns ! Temerea mea este legată de posibilitatea de a răzgândi in privința vânzării sau a prețului , după ce plătesc prima transă de bani.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Banii (prima transa de 90.000) ii dati la semnarea contractului de vanzare.
In contract se mentioneaza ca pretul total este de...., din care s-au achitat 90.000, iar diferenta de 30.000, pana la data de 30 iunie 2024.
Contractul de vanzare este incheiat, iar pretul este scris in contract. Nu mai au de ce si cum sa se razgandeasca.


raluk0207 a scris:

Banii (prima transa de 90.000) ii dati la semnarea contractului de vanzare.
In contract se mentioneaza ca pretul total este de...., din care s-au achitat 90.000, iar diferenta de 30.000, pana la data de 30 iunie 2024.
Contractul de vanzare este incheiat, iar pretul este scris in contract. Nu mai au de ce si cum sa se razgandeasca.


In regula ! Înțeleg ca aceasta metoda de vânzare nu prezinta riscuri pentru mine ca si cumpărător. Multumesc mult pentru detaliere .
3 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cand platiti avansul, cei 90.000 Euro, ante-contractul de vanzare-cumparare trebuie facut la notar si inscris in CF-ul imobilului.
Casa este in constructie sau finalizata? CF-ul este pe vanzator la momentul avansului? De ce este urmatoarea rata in iunie 2024 - trebuie sa mai indeplineasca vanzatorul unele obligatii si ati stabilit termen? Cand se preda casa catre dvs?
Cam astea sunt cateva aspecte pe care trebuie sa le aveti in vedere pentru a va proteja.

Alte discuții în legătură

O casa vanduta prin notar cu plata in 2 transe. a doua transa nu s-a platit. matrix2010 matrix2010 Am nevoie de putin ajutor intr-o problema pe care o am. Tatal meu a vandut o casa cu contract de vanzare-cumparare incheiat la notar. PLata trebuia sa se faca ... (vezi toată discuția)
Contract de superficie sau vânzare în rate? Ioana Șerb Ioana Șerb Bună ziua, Vreau să cumpăr un teren de 5000 mp, am stabilit cu vânzătorul că nu îmi permit suma totală de 50 mii euro. Îi voi da 20 mii la început ... (vezi toată discuția)
Avans casa THEODORA30 THEODORA30 Buna seara as dori sa fiu informata in legatura cu achizitionarea unui apartament prin urmatoarea metoda,eu +fratele meu+tata avem impreuna un aparatament ... (vezi toată discuția)