Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună am născut luna trecuta fetita mea are o luna ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună am născut luna trecuta fetita mea are o luna cum. Pot ...

Bună am născut luna trecuta fetita mea are o luna cum. Pot primi 2000 de lei pt scutece și hăinuțe ce trebuie sa fac
Pentru a beneficia de vouchere-trusou de 2.000 de lei, trebuie să faci parte din una dintre categoriile stabilite prin lege. Adica:
- au un venit minim garantat, stabilit, ce poate fi dovedit prin intermediul unei dispoziții scrise de către primar;
- fac parte din familii beneficiare de alocație pentru susținerea familiei acordată în baza Legii nr. 277/2010 privind alocația pentru susținerea familiei;
- au dizabilități;
- se află în situații critice de viață (victime ale calamităților, ale violenței domestice, persoane dependente etc.) și/ sau care se află în situații deosebite de vulnerabilitate (nu mai au locuință, au fost alungate din propria locuință etc.);
- nu dețin acte de identitate și nu pot beneficia de drepturile civile;
- mamele minore;
- femeile care provin din Ucraina și s-au stabilit în România, ca urmare a situației conflictuale.