avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 365 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună am născut luna trecuta fetita mea are o luna ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună am născut luna trecuta fetita mea are o luna cum. Pot ...

Bună am născut luna trecuta fetita mea are o luna cum. Pot primi 2000 de lei pt scutece și hăinuțe ce trebuie sa fac
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:10, 22 Septembrie 2023
Pentru a beneficia de vouchere-trusou de 2.000 de lei, trebuie să faci parte din una dintre categoriile stabilite prin lege. Adica:
- au un venit minim garantat, stabilit, ce poate fi dovedit prin intermediul unei dispoziții scrise de către primar;
- fac parte din familii beneficiare de alocație pentru susținerea familiei acordată în baza Legii nr. 277/2010 privind alocația pentru susținerea familiei;
- au dizabilități;
- se află în situații critice de viață (victime ale calamităților, ale violenței domestice, persoane dependente etc.) și/ sau care se află în situații deosebite de vulnerabilitate (nu mai au locuință, au fost alungate din propria locuință etc.);
- nu dețin acte de identitate și nu pot beneficia de drepturile civile;
- mamele minore;
- femeile care provin din Ucraina și s-au stabilit în România, ca urmare a situației conflictuale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mama este persoana cu handicap grav ; este singura si are drept ... provincia provincia Mama este persoana cu handicap grav ; este singura si are drept de folosinta a locuintei cf. contractului de vanzare cumparare . proprietarul locuintei - fiul ... (vezi toată discuția)
Suspendare alocatie complementara pentru copil dana 50 dana 50 Buna ziua ,as vrea sa ma lamuresc si eu in privinta alocatiei complementare ,eu muncesc in Italia ,sunt divortata si am 3copii in intretinere care se afla in ... (vezi toată discuția)
Alocatie sustinerea familiei mama singura daia ileana daia ileana Intrebarea mea este : are dreptul la alocatie pentru sustinerea familiei o mama care are 2 copii minori ( prescolari), care se afla in urmatoarea situatie; ... (vezi toată discuția)