avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mama este persoana cu handicap grav ; este singura si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mama este persoana cu handicap grav ; este singura si are drept ...

Mama este persoana cu handicap grav ; este singura si are drept de folosinta a locuintei cf. contractului de vanzare cumparare . proprietarul locuintei - fiul acesteia- a decedat si deocamdata nu se poate face dezbaterea succesiunii. Cum poate beneficia de acest sprijin de la Guvern. Mentionez ca factura vine pe numele proprietarului,
Cel mai recent răspuns: provincia , utilizator 19:03, 1 Februarie 2023
Beneficiaza de ajutor
a) pensionarii sistemului public de pensii, pensionarii aflați în evidența caselor de pensii sectoriale și beneficiarii de drepturi acordate în baza legilor cu caracter special, plătite de casele teritoriale de pensii/casele de pensii sectoriale, cu vârsta egală sau mai mare de 60 de ani și ale căror venituri lunare realizate sunt mai mici sau egale cu 2.000 lei, precum si pensionarii cu pensie de invaliditate, indiferent de vârstă și ale căror venituri lunare realizate sunt mai mici sau egale cu 2.000 lei;

b) persoanele – copii și adulți – încadrate în grad de handicap grav, accentuat sau mediu, ale căror venituri proprii lunare realizate sunt mai mici sau egale cu 2.000 lei;

c) familiile beneficiare de alocație de susținere a familiei, în conformitate cu Legea nr. 277/2010, cu modificările și completările ulterioare;

d) familiile și persoanele singure care au stabilit dreptul la ajutorul social, în condițiile Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, cu modificările și completările ulterioare.
Daca va incadrati in criteriile impuse,puteti beneficia de indemnizatia de ajutor persoane vulnerabile
multumesc mult pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Eu am depus dosarul de pensie pe 09 august am primit pensia,dar ... Jaetel Jaetel Eu am depus dosarul de pensie pe 09 august am primit pensia,dar nu știu dacă voi primi și cardul pentru vaoucerele cadou. (vezi toată discuția)
Buna ziua, batranii din caminele de batrani beneficiaza de cardul ... mihaiono mihaiono buna ziua batranii din caminele de batrani beneficiaza de cardul social 250? (vezi toată discuția)
Buna ziua, de ce nu mi-a venit si mie cardul social de alimente ... Erik2021 Erik2021 Buna ziua de ce nu mea venit si mie cardul social de alimente nu am venit sunt si eu amarata nu am salariu nu am nimic ...ma numesc Dragomir mariana andreea ... (vezi toată discuția)