Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mama este persoana cu handicap grav ; este singura si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mama este persoana cu handicap grav ; este singura si are drept ...

Mama este persoana cu handicap grav ; este singura si are drept de folosinta a locuintei cf. contractului de vanzare cumparare . proprietarul locuintei - fiul acesteia- a decedat si deocamdata nu se poate face dezbaterea succesiunii. Cum poate beneficia de acest sprijin de la Guvern. Mentionez ca factura vine pe numele proprietarului,
Beneficiaza de ajutor
a) pensionarii sistemului public de pensii, pensionarii aflați în evidența caselor de pensii sectoriale și beneficiarii de drepturi acordate în baza legilor cu caracter special, plătite de casele teritoriale de pensii/casele de pensii sectoriale, cu vârsta egală sau mai mare de 60 de ani și ale căror venituri lunare realizate sunt mai mici sau egale cu 2.000 lei, precum si pensionarii cu pensie de invaliditate, indiferent de vârstă și ale căror venituri lunare realizate sunt mai mici sau egale cu 2.000 lei;

b) persoanele – copii și adulți – încadrate în grad de handicap grav, accentuat sau mediu, ale căror venituri proprii lunare realizate sunt mai mici sau egale cu 2.000 lei;

c) familiile beneficiare de alocație de susținere a familiei, în conformitate cu Legea nr. 277/2010, cu modificările și completările ulterioare;

d) familiile și persoanele singure care au stabilit dreptul la ajutorul social, în condițiile Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, cu modificările și completările ulterioare.
Daca va incadrati in criteriile impuse,puteti beneficia de indemnizatia de ajutor persoane vulnerabile
multumesc mult pentru raspuns.