Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Se poate declara nula o hotarare de divort daca nu s-a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Se poate declara nula o hotarare de divort daca nu s-a putut comunica celeilate parti ?

Cand se poate declara nula si in ce termeni o hotarare de divort?

Buna ziua,

Am avut un proces de divort intre mine si sotia cetatean rus. S-a prezentat doar la primul termen, apoi a venit doar avocata ei la cateva termene. Pe parcusul acestui prces sotia a fugit impreuna cu copilul ilegal in tara natala, adica Rusia.
Din acest moment renunta avocata ei sa o mai reprezinte, intrucat nu mai are nicio comunicare la fel, ar restul procesului se desfasoara doar cu mine, martori si avocatul meu.
Se da o hotarare judecatoareasca prin care copilul ramane la mama, fara sa se faca ancheta sociala si fara sa se comunice adresa ei de domiciliu. De asemenea mi se stabileste si un program de vizita defalcat in ani impari si ani pari si sunt obligat la plata pensiei de intretinere pentru minor.
Fac apel pentru schimbarea acestei hotarari, mentionand faptul ca nu s-a facut ancheta sociala si nu am niciun contact si niciun cont bancar prin care sa-mi pot exercita cele mentionare in Sentinta Civila.
La acest apel, aflu ca Tribunalul nu poate sa o citeze decat in tara pentru ca legaturile postale cu Rusia sunt intrerupte datorita contextului politic.
In acest caz, sotia cum poate afla ca este divortata?
Stim asta doar cativa din Romania.
Hotararea respectiva isi mai face efectul si daca da pana cand?

Multumesc anticipat
Ein Mann, utilizator