Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general viza consultant fiscal pt. microintreprindere
Discuție deschisă în Contabilitate în general

viza consultant fiscal pt. microintreprindere

Buna ziua,

am citit undeva ca viza de consultant fiscal u este necesara in cazul microintreprinderilor. Este adevarat ?

Merci
- nu este clar inca
ELLABV, utilizator
Nu este adevarat.

Viza este ceruta pentru declaratia 101, care este completata doar de firmele platitoare de impozit pe profit, nu si de cele platitoare de impozit pe venit.
Dl. florinsavu are dreptate si, de aceea, numai microintreprinderile care au optat pentru plata impozitului pe profit au obligatia de a depune declaratia 101 certificata de consultantul fiscal.
Exista in pregatire un act normativ guvernamental (probabil H.G.) care sa prevada obligativitatea certificarii declaratiei 101 de catre un consultant fiscal numai pentru intreprinderile mijlocii si mari, act normativ care sa intre in vigoare in cursul acestei luni.
Dupa cum se vede, actul normativ la care ne-am referit nu a intrat in vigoare in luna februarie.
E posibil sa nici nu se mai adopte, mergandu-se pe solutia lipsei de sanctiune pentru contribuabilii care au depus declaratia 101 necertificata de un consultant fiscal.