Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... s a pronuntat pedeapsa cu executare. ce se poate face?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

s a pronuntat pedeapsa cu executare. ce se poate face?

doua instante au hotarat ca nu sunt suficiente dovezi pentru pronuntare de vinovatie. iar a treia a pronuntat vinovat si pedeapsa cu executare, 3 ani si jumatate din care de scade perioada de 3 luni petreuta in arest preventiv la prima cercetare.
va rog sa imi spuneti, e posibila suspendarea executarii pedepsei macar cu supraveghere? e condamnare pentru complicitate la luare de mita.
~ Conținut șters la cerere ~
Da, ati patit-o tocmai in ultima instanta.
Nu mai aveti ce face decat daca ar fi vorba de probe noi.

avocat Claudiu Lascoschi
art. 386 c p p , contestatie in anulare
art 393 c p p revizuirea
cu stima
Hotararile definitive pot fi atacate cu contestatie in anulare conform.art.386 c.pr.pen,astfel,dupa cum urmeaza:
Cazurile de contestatie in anulare-art.386 c.pr.pen.

"Impotriva hotararilor penale definitive se poate face contestatie in anulare in urmatoarele cazuri:
a/cand procedura de citare a partii pentru termenul la care s-a judecat cauza de catre instanta de recurs nu a fost indeplinita conform legii;
b/cand partea dovedeste ca la termenul la care s-a judecat cauza de catre instanta de recurs a fost in imposibilitate de a se prezenta si de a incunostinta instanta despre aceasta impiedicare;
c/cand instanta de recurs nu s-a pronuntat asupra unei cauze de incetare a procesului penal din cele prevazute in art.10 lit.f/-i/,cu privire la care existau probe in dosar;
d/cand impotriva unei persoane s-au pronuntat doua hotarari definitive pentru aceiasi fapta"

Revizuirea poate fi solicitata,conf.art.393 impotriva hotararilor definitive atat cu privire la latura penala cat si cu privire la latura civila

Cazurille de revizuire-art.394 c.pr.pen:

"Revizuirea poate fi ceruta cand:
a/s-au descoperit fapte sau imprejurari ce nu au fost cunoscute de instanta la solutionarea cauzei;
b/un martor,un expert sau un interpret a savarsit infractiunea de marturie mincinoasa in cauza a carei revizuire se cere;
c/un inscris care a servit ca temei al hotararii a carei revizuire se cerer a fost declarat fals;
d/un membru al completului de judecata,procurorul ori persoana care efectuat acte de cercetare penala a comis o infractiune in legatura cu cauza a carei revizuire se cere;
e/cand doua sau mai multe hotarari judecatoresti definitive nu se pot concilia.
Cazul de la lit.a/ constituie motiv de revizuire,daca pe baza faptelor sau imprejurarilor noi se poate dovedi netemeinicia hotararii de achitare,de incetare a procesului penal ori de condamnare.
Cazurile de la lit.b/,c/ si d/ constituie motive de revizuire daca au dus la darea unei hotarari nelegale sau netemeinice.
In cazul prev.de lit.e/,toate hotararile care nu se pot concilia sun supuse revizuirii"

Daca vreunul dintre cazurile enumerate mai sus pentru caile de atac impotriva sentintei definitive este intalnit in hotararea pe care doriti sa o atacati,atunci formulati cererea respectiva,bineinteles ajutat de un avocat
va multumesc...! dar cererea pentru suspendarea executarii cu supraveghere ? de anulat nu cred ca se va anula.. a fost aranjat si comandat totul , nu se poate ca doua instante sa nu se poata pronunta in lipsa de dovezi iar a treia sa dea executare... nu au aceeasi scoala??