avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Societatea doreste sa treaca pe asociatul unic ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Societatea doreste sa treaca pe asociatul unic cladirea

O societate comerciala doreste sa treaca pe asociatul unic cladirea pe care o detine , urmand ca ulterior sa inchida firma .
Va prezint mai jos situatia cladirii :
31.08.2007 - 212-231 - 46192,37 ( pana la acesta data firma a fost neplatitoare de TVA)
31.12.2010 - 212-231- 12374
31.12.2013 - 212-231- 21610,84
In urma reevaluarii la zi valoarea cladirii este de 130000 .
Va rog sa-mi spuneti cum voi factura cladirea catre asociat cu TVA sau fara . Si daca se pune problema ajustarii TVA care este val TVA de plata la stat .
Va multumesc !
Ultima modificare: Luni, 16 Octombrie 2023
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Problema investitii camicami camicami Am preluat contabilitatea unei societati si am descoperit o situatie pentru a carei solutionare am nevoie de sfaturi. Pe societate s-a construit o cabana ... (vezi toată discuția)
Tva vanzare constructii vechi ianis31 ianis31 o societate vinde o constructie veche (construita inainte de 1989)cu teren aferent. Se plateste in anul 2009 un avans si in 2010 se doreste plata diferentei. ... (vezi toată discuția)
Teren pers fizica, autorizatie contructie pers fizica, dar cheltuieli pers juridica MirelaBratu MirelaBratu am urmatoarea situatie: asociatul unic si administrator in acelasi timp al unei societati are un teren.....pe pers fizica. In urma unui contract de comodat s-a ... (vezi toată discuția)