Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna dimineata, va rog sa imi spuneti sunt in prag de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna dimineata, va rog sa imi spuneti sunt in prag de a depune ...

Buna dimineata, va rog sa imi spuneti sunt in prag de a depune dosarul pentru pensie la finele acestei luni , intrebarea mea este de cand inceteaza contractul de munca de la data depunerii cererii de pensie sau mai pot lucra pana vine decizia?
Firma unde lucrez am contract perioada determinata.
Depinde ... Spuneti ca aveti contract pe perioada determinata , acesta inceteaza la data specificata ca data de sfarsit . Daca in timpul derularii contractului intervine implinirea varstei standard de pensionare si daca aveti minim 15 ani stagiu de cotizare , contractul dvs. de munca inceteaza de drept la acea data . ,Daca pensia pe care o veti solicita este anticipata , sau partial anticipata , contractul care nu a ajuns la final inceteaza la data comunicarii deciziei de pensionare . Prin urmare , vedeti in ce situatie va incadrati .

Pensie limita de varsta am 35 ani cotizati si grupa 1 timp de 12 ani, si pot depune cererea dupa 28. oct 2023 ; perioada de lucru actuala pana la 1 nov 2023 , pana vine decizia pot munci daca prelungeste contractul ?
CHKa a scris:

Depinde ... Spuneti ca aveti contract pe perioada determinata , acesta inceteaza la data specificata ca data de sfarsit . Daca in timpul derularii contractului intervine implinirea varstei standard de pensionare si daca aveti minim 15 ani stagiu de cotizare , contractul dvs. de munca inceteaza de drept la acea data . ,Daca pensia pe care o veti solicita este anticipata , sau partial anticipata , contractul care nu a ajuns la final inceteaza la data comunicarii deciziei de pensionare . Prin urmare , vedeti in ce situatie va incadrati .

Lucrați până vi se comunică Decizia de admitere d-voastră, cât și angajatorului.