avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 314 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna dimineata, va rog sa imi spuneti sunt in prag de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna dimineata, va rog sa imi spuneti sunt in prag de a depune ...

Buna dimineata, va rog sa imi spuneti sunt in prag de a depune dosarul pentru pensie la finele acestei luni , intrebarea mea este de cand inceteaza contractul de munca de la data depunerii cererii de pensie sau mai pot lucra pana vine decizia?
Firma unde lucrez am contract perioada determinata.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 20:54, 19 Octombrie 2023
Depinde ... Spuneti ca aveti contract pe perioada determinata , acesta inceteaza la data specificata ca data de sfarsit . Daca in timpul derularii contractului intervine implinirea varstei standard de pensionare si daca aveti minim 15 ani stagiu de cotizare , contractul dvs. de munca inceteaza de drept la acea data . ,Daca pensia pe care o veti solicita este anticipata , sau partial anticipata , contractul care nu a ajuns la final inceteaza la data comunicarii deciziei de pensionare . Prin urmare , vedeti in ce situatie va incadrati .

Pensie limita de varsta am 35 ani cotizati si grupa 1 timp de 12 ani, si pot depune cererea dupa 28. oct 2023 ; perioada de lucru actuala pana la 1 nov 2023 , pana vine decizia pot munci daca prelungeste contractul ?
CHKa a scris:

Depinde ... Spuneti ca aveti contract pe perioada determinata , acesta inceteaza la data specificata ca data de sfarsit . Daca in timpul derularii contractului intervine implinirea varstei standard de pensionare si daca aveti minim 15 ani stagiu de cotizare , contractul dvs. de munca inceteaza de drept la acea data . ,Daca pensia pe care o veti solicita este anticipata , sau partial anticipata , contractul care nu a ajuns la final inceteaza la data comunicarii deciziei de pensionare . Prin urmare , vedeti in ce situatie va incadrati .

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Lucrați până vi se comunică Decizia de admitere d-voastră, cât și angajatorului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata, incetarea contractului de munca buiavasi buiavasi buna ziua! as dori sa imi precizati si mie cand se poate pensiona anticipat o femeie nascuta in nov.1956 cu un stagiu de cotizare de 32 ani?mie mi s-a spus ca ... (vezi toată discuția)
Continuare activitate dupa pensionare paulapirv paulapirv Bună ziua! Sunt bugetar contractual în prag de pensionare. Întrunesc condițiile legale de pensionare(vârstă 65 ani, și stagiul complet de cotizare). ... (vezi toată discuția)
Cim inceteaza cu data indeplinirii conditiilor pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta? noneyro noneyro La 01 iulie 2012 imi voi depune cererea de pensionare pentru limita de varsta cu stagiul complet de cotizare. Mi s-a spus ca CM va fi desfacut de la aceasta ... (vezi toată discuția)