avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 196 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata, incetarea contractului de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata, incetarea contractului de munca

buna ziua! as dori sa imi precizati si mie cand se poate pensiona anticipat o femeie nascuta in nov.1956 cu un stagiu de cotizare de 32 ani?mie mi s-a spus ca la 01.07.2012 si vreau sa stiu daca pot demara formalitatile de depunere a dosarului si deasemenea va rog sa imi spuneti cand ii inceteaza contractul de munca, la primirea deciziei de pensie sau la data depunerii dosarului?
multumesc!
Cel mai recent răspuns: georgettegan , utilizator 13:55, 5 Iunie 2012
Pentru vechimea pe care o aveti puteti beneficia de pensie anticipata partiala , deci cu penalizare
Incetarea contractului de munca se face la data comunicarii deciziei de pensionare
art 56 al. 1 litera c) din codul munci.............; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;

Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2017 luna Iunie la virsta standard de pensionare de 60 ani si 7 luni daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare este de 30 ani si 7 luni.*


Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2012 luna Iunie la virsta de 55 ani si 7 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 38 ani si 7 luni.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2012 luna Iunie la virsta de 55 ani si 7 luni daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 30 ani si 7 luni.
Ultima modificare: Marți, 5 Iunie 2012
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Posibilitatea pensionarii anticipate jigan56 jigan56 Buna ziua, Data nasterii este in 08.12.1956, am 31 de ani si 7 luni, vechime neintrerupta in munca. Pot iesi in pensie anticipata partiala si cu ce penalizare ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala la 55 ani cu 35 ani vechime neintrerupta in invatamant? ContSters224470 ContSters224470 Mama mea e nascuta in septembrie 1956 (55 ani impliniti). Are 35 de ani vechime (neintrerupta) in invatamant (ca educatoare). Conform casei de pensii Suceava, ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata Kellynda Kellynda Buna ziua! Daca cineva s-a nascut la 1956 oct. 28, are 32 de ani lucrati, angajata din a976 mai 26, avand 3 ani concediu crestere copii. Intrebarile mele ... (vezi toată discuția)