Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua! Soția este însărcinată și nu a lucrat ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua! Soția este însărcinată și nu a lucrat deloc ...

Bună ziua!
Soția este însărcinată și nu a lucrat deloc până acum. Poate beneficia de indemnizație? Sau de orice alt ajutor de la stat?
În principiu nu, exista si exceptii, dar cel mai bine este sa mergeti la primarie unde se depun cererile pentru acordarea indemnizatiei si sa intrebati, poate va aflati in unul din motivele pentru care se acorda indemnizatie chiar daca sotia nu a lucrat in ultimele 12 luni.
Daca dvs aveti un contract de munca puteti cere pentru dvs indemnizatia lunara pentru cresterea copilului.
Petraru Alexandru Sorin - Avocat Colaborator, Avocat
Soția dvs nu se încadrează ptba beneficia de indemnizație pt copilului. Veti incasa o alocație mai mare pana la 2 ani ai copilului și apoi alta mai mica pana la 18 ani .
gi-jane2, moderator
Puteti beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului , in anumite situatii chiar daca sotia nu a lucrat ..
Mulțumesc de răspuns, și care ar fi acele situații?

Cornel Vasile a scris:

Puteti beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului , in anumite situatii chiar daca sotia nu a lucrat ..

darialin a scris:

Mulțumesc de răspuns, și care ar fi acele situații?

Cornel Vasile a scris:

Puteti beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului , in anumite situatii chiar daca sotia nu a lucrat ..

(5) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral și din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situații:
a) au beneficiat de indemnizație de șomaj, stabilită conform legii, sau au realizat perioade de stagiu de cotizare în sistemul public de pensii, în condițiile prevăzute de actele normative cu caracter special care reglementează concedierile colective;
b) s-au aflat în evidența agențiilor județene pentru ocuparea forței de muncă, respectiv a municipiului București, în vederea acordării indemnizației de șomaj;
c) au beneficiat de concedii și de indemnizații de asigurări sociale de sănătate prevăzute de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările și completările ulterioare;
d) au beneficiat de concedii medicale și de indemnizații pentru prevenirea îmbolnăvirilor și recuperarea capacității de muncă, exclusiv pentru situațiile rezultate ca urmare a unor accidente de muncă sau boli profesionale, în baza Legii nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de muncă și boli profesionale, republicată;
e) au beneficiat de pensie de invaliditate, în condițiile legii;
f) se află în perioada de întrerupere temporară a activității, din inițiativa angajatorului, fără încetarea raportului de muncă, pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare, potrivit legii;
g) au beneficiat de concediu și indemnizație lunară pentru creșterea copilului;
h) au beneficiat de concediu și indemnizație lunară pentru creșterea sau, după caz, pentru îngrijirea copilului cu handicap;
(la 14-10-2012, Lit. h) a alin. (5) al art. 2 a fost modificată de pct. 11 al art. I din LEGEA nr. 166 din 9 octombrie 2012, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 699 din 11 octombrie 2012, care modifică pct. 5 al art. IV din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 124 din 27 decembrie 2011, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 938 din 30 decembrie 2011. )
i) au beneficiat de concediu fără plată pentru creșterea copilului;
i^1) au beneficiat de concediu de acomodare și indemnizația lunară aferentă acestuia;
(la 19-09-2023, Alineatul (5), Articolul 2 a fost completat de Punctul 1., Articolul I din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 164 din 29 noiembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1173 din 7 decembrie 2022 )
j) se află în perioada de 3 luni de la încetarea unui contract de muncă pe durată determinată și începerea unui alt contract de muncă pe durată determinată, așa cum este aceasta definită de Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările și completările ulterioare;
k) au însoțit soțul/soția trimis/trimisă în misiune permanentă în străinătate;
(la 01-07-2011, Lit. k) a alin. (5) al art. 2 a fost modificată de pct. 1 al art. unic din LEGEA nr. 132 din 27 iunie 2011, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 452 din 28 iunie 2011. )
l) au efectuat sau efectuează serviciul militar pe bază de voluntariat, au fost concentrați, mobilizați sau în prizonierat;
m) frecventează, fără întrerupere, cursurile de zi ale învățământului preuniversitar, inclusiv în cadrul programului "A doua șansă", sau, după caz, universitar la nivelul studiilor universitare de licență ori de master, precum și ale învățământului postuniversitar la nivel de masterat, organizate potrivit legii, în țară sau în străinătate, într-un domeniu recunoscut de Ministerul Educației Naționale, cu excepția situației de întrerupere a cursurilor din motive medicale;
(la 14-10-2012, Lit. m) a alin. (5) al art. 2 a fost modificată de pct. 11 al art. I din LEGEA nr. 166 din 9 octombrie 2012, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 699 din 11 octombrie 2012, care modifică pct. 5 al art. IV din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 124 din 27 decembrie 2011, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 938 din 30 decembrie 2011. )
n) au calitatea de doctorand, în condițiile prevăzute de Legea educației naționale nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare;
(la 14-10-2012, Lit. n) a alin. (5) al art. 2 a fost modificată de pct. 11 al art. I din LEGEA nr. 166 din 9 octombrie 2012, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 699 din 11 octombrie 2012, care modifică pct. 5 al art. IV din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 124 din 27 decembrie 2011, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 938 din 30 decembrie 2011. )
o) se află în perioada cuprinsă între încheierea unei forme de învățământ preuniversitar și începerea, în același an calendaristic, a unei alte forme de învățământ preuniversitar, cursuri de zi, organizate potrivit legii, frecventate fără întrerupere;
p) se află în perioada cuprinsă între absolvirea cursurilor de zi ale învățământului preuniversitar, organizat potrivit legii, și începerea învățământului universitar, cursuri de zi, în același an calendaristic;
q) se află în perioada cuprinsă între încheierea unei forme de învățământ universitar, cursuri de zi, cu sau fără examen de licență sau de diplomă, și începerea, în același an calendaristic, a unei alte forme de învățământ universitar, cursuri de zi, organizate potrivit legii, frecventate fără întrerupere;
r) se află în perioada cuprinsă între încheierea unei forme de învățământ universitar, la nivelul studiilor universitare de licență sau de master, precum și ale învățământului postuniversitar la nivel de masterat, cursuri de zi, și începerea, în același an calendaristic, a unei alte forme de învățământ universitar la nivelul studiilor universitare de licență sau de master, cursuri de zi, organizate potrivit legii, frecventate fără întrerupere;
(la 01-07-2011, Lit. r) a alin. (5) al art. 2 a fost modificată de pct. 1 al art. unic din LEGEA nr. 132 din 27 iunie 2011, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 452 din 28 iunie 2011. )
s) se află în perioada cuprinsă între încheierea unei forme de învățământ postuniversitar, cursuri de zi, și începerea, în același an calendaristic, a unei alte forme de învățământ postuniversitar, cursuri de zi, organizate potrivit legii, frecventate fără întrerupere;
t) se află în perioada de 60 de zile de la finalizarea cursurilor învățământului obligatoriu sau, după caz, de la absolvirea cursurilor de zi ale învățământului preuniversitar, universitar la nivelul studiilor universitare de licență sau de master și postuniversitar la nivel de masterat, organizate potrivit legii, cu sau fără examen de absolvire, în vederea angajării ori, după caz, trecerii în șomaj, calculate începând cu data de 1 a lunii următoare finalizării studiilor;
(la 01-07-2011, Lit. t) a alin. (5) al art. 2 a fost modificată de pct. 1 al art. unic din LEGEA nr. 132 din 27 iunie 2011, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 452 din 28 iunie 2011. )
u) au beneficiat de concediu fără plată pentru a participa la cursuri de formare și perfecționare profesională din inițiativa angajatorului sau la care acesta și-a dat acordul, organizate în condițiile legii;
v) se află în perioada cuprinsă între absolvirea cursurilor de zi ale învățământului medical superior, organizat potrivit legii, cu examen de licență organizat în prima sesiune, și începerea primului rezidențiat după absolvire.
x) au fost trimiși în misiune permanentă în străinătate.
(la 09-01-2020, Alineatul (5) din Articolul 2 a fost completat de Articolul VI din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 1 din 6 ianuarie 2020, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 11 din 09 ianuarie 2020 )
y) au beneficiat de indemnizația lunară prevăzută la art. XI și XV din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 30/2020 pentru modificarea și completarea unor acte normative, precum și pentru stabilirea unor măsuri în domeniul protecției sociale în contextul situației epidemiologice determinate de răspândirea coronavirusului SARS-CoV-2, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 59/2020, cu modificările și completările ulterioare, de indemnizația prevăzută de art. 1 și 6 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 111/2021 pentru stabilirea unor măsuri de protecție socială a angajaților și a altor categorii profesionale în contextul interzicerii, suspendării ori limitării activităților economice, determinate de situația epidemiologică generată de răspândirea coronavirusului SARS-CoV-2 și/sau de prevederile art. 3 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 132/2020 privind măsuri de sprijin destinate salariaților și angajatorilor în contextul situației epidemiologice determinate de răspândirea coronavirusului SARS-CoV-2, precum și pentru stimularea creșterii ocupării forței de muncă, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 282/2020, cu modificările ulterioare.