Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua, as dori sa stiu daca conform legislatiei in ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua, as dori sa stiu daca conform legislatiei in vigoare, ...

Buna ziua, as dori sa stiu daca conform legislatiei in vigoare, o persoana care activeaza ca si liber profesionist (psiholog), are nevoie de fisa de aptitudini de la medicul specialist in medicina muncii?
veres_cristian_sm@yahoo.co.uk, utilizator
Daca aveti propria firma (PFA) si va angajati, aveti nevoie de fisa de aptitudine depusa la dosarul de angajare.
O persoană nu se poate angaja pe sine la propriul PFA.
Nu avem PFA, functionam ca si liber profesionisti.

POPA GHEORGHE a scris:

Daca aveti propria firma (PFA) si va angajati, aveti nevoie de fisa de aptitudine depusa la dosarul de angajare.

Este acelasi lucru .. liber profesionistii nu se pot angaja pe sine. Riscurile inerente activității sunt asumate de către persoana fizică ce desfășoară activitateaca liber profesionist.
Asa este nu suntem angajati, suntem asociati in cadrul unei Societati civile profesionale. Inteleg din raspunsul Dumneavoastra ca nu este nevoie de fisele de medicina muncii?

Cornel Vasile a scris:

Este acelasi lucru .. liber profesionistii nu se pot angaja pe sine. Riscurile inerente activității sunt asumate de către persoana fizică ce desfășoară activitateaca liber profesionist.