avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 344 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua. As dori sa ma ajutati cu un raspuns. Nu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua. As dori sa ma ajutati cu un raspuns. Nu sunt inca ...

Buna ziua. As dori sa ma ajutati cu un raspuns. Nu sunt inca divortat si vreau sa imi vand masina si sa cumpar in rate alta. Mentionez ca masina este pe numele meu dar cumparata in timpul casniciei. ( am avut masina cand eram necasatorit dar am vandut-o aia si am cumparat cea pe care o am acum dar cand am cumparat-o desigur eram deja casatorit)In caz de partaj intra la socoteala si masina noua pe care doresc sa o achizitionez in rate prin banca?
Cel mai recent răspuns: CST1976 , utilizator 13:04, 7 Decembrie 2023
7 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, orice bun dobandit in timpul casatoriei (care se intinde pana la ramanerea definitiva a hotararii de divort) este un bun comun.

Intre soti, regimul matrimonial comun inceteaza pe data introducerii cererii de divort, deci puteti avea in vedere acest aspect. Si creditul contractat in timpul casatoriei este pasiv comun.
Multumesc.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Art. 385 C.civ - Încetarea regimului matrimonial

(1) În cazul divorţului, regimul matrimonial încetează între soţi la data introducerii cererii de divorţ.

(2) Cu toate acestea, oricare dintre soţi sau amândoi, împreună, în cazul divorţului prin acordul lor, pot cere instanţei de divorţ să constate că regimul matrimonial a încetat de la data separaţiei în fapt.
Art. 339 Bunurile comune
Bunurile dobândite în timpul regimului comunităţii legale de oricare dintre soţi sunt, de la data dobândirii lor, bunuri comune în devălmăşie ale soţilor.

Dar cum, conf art 385 regimul matrimonial, care include si regimul comunitaii legale de bunuri, fiind o notiune mult mai acoperitoare, inceteaza la data introducerii actiunii de divort, se trage concluzia ca bunurile dobandite dupa introducerea actiunii de divort nu sunt comune.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Inceteaza intre soti, nu si fata de terti. Distinctie importanta, consecinte importante, informatie partiala data de dvs. Posibile consecinte eronate pentru cel care intreaba. Daca informatia nu e corecta si completa sunt urmari neplacute.

CST1976 a scris:

Art. 339 Bunurile comune
Bunurile dobândite în timpul regimului comunităţii legale de oricare dintre soţi sunt, de la data dobândirii lor, bunuri comune în devălmăşie ale soţilor.

Dar cum, conf art 385 regimul matrimonial, care include si regimul comunitaii legale de bunuri, fiind o notiune mult mai acoperitoare, inceteaza la data introducerii actiunii de divort, se trage concluzia ca bunurile dobandite dupa introducerea actiunii de divort nu sunt comune.

Alte discuții în legătură

Bunuri nepartajabile Teddy71 Teddy71 Buna ziua , In cazul unui divort si partaj , incepand de cand bunurile achizionate de unul din soti nu se mai impart ? De la momentul initierii actiunii de ... (vezi toată discuția)
Bună seara ! fostul soț a cumpărat cu banii comuni o proprietate ... Elaray 50 Elaray 50 Bună seara ! Fostul soț a cumpărat cu banii comuni o proprietate după ce a băgat divorț de mine . Dacă a cumpărat până să se pronunțe divorțul am ... (vezi toată discuția)
Bunuri comune/proprii adrianacernat adrianacernat Buna ziua! Bunurile dobandite de sot dupa ce a fost introdusa cererea de divort sunt bunuri proprii sau bunuri comune ale acestuia/acestora ? Va ... (vezi toată discuția)