Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Noua lege a pensiilor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Noua lege a pensiilor

Vă salut cu respect !
Apelez la ajutorul dv. pentru o nelămurire :
În ianuarie 2024 , toate pensiile vor fi mărite . În septembrie 2024 , dacă intră în vigoare noua lege a pensiilor , se va face o recalculare a tuturor pensiilor . Asta nu înseamnă că toate vor crește . Beneficiez de o pensie decentă , obținută prin muncă cinstită și în condiții grele . Am un total de 100 de puncte . După ce formulă de calcul aflu când voi beneficia de următoarea mărire ?
Mulțumesc frumos pentru răspuns
Si pensia dvs. va fi recalculata dupa noua formula . Daca aveti indice de corectie mare si putine - sau deloc - puncte de stabilitate ( asta daca ati obtinut acel punctaj intr-o perioada sub , sau cu ani putini peste 25 ani ) , s-ar putea ca pensia dvs. calculata sa fie mai mica decat cea de la 31.08.2024 . Cu toate acestea , va ramane in plata aceeasi valoare si va creste atunci cand punctele dvs. de pensie inmultite cu punctul de referinta ( care - Legea o prevede - va creste ) vor da o valoare peste aceasta . Chiar in situatiile ( putine , as zice ) cand pensiile calculate pe noua lege sunt mai mici , diferentele nu sunt mari si estimez ca , daca nu la prima ( in 2025 ) marire a punctului de referinta , atunci la a doua ( in 2026 ) acestea vor fi deja absorbite ... Imi bazez estimarea pe faptul ca , conform acestei legi , un factor in functie de care acesta creste , este rata inflatiei , care este inca mare , cu perspective sa scada , dar nu rapid ...
6Victor7
Precizati:
-Total stagiu de cotizare realizat.
.-Din ce se compune acesta.
-Stagiul complet de cotizare.
-Luna si anul deschiderii drepturilor.
editat
6Victor7, utilizator
1 ) Stagiul total de cotizare realizat :48 de ani 10 luni si 20 de zile
2 ) din care:
in conditii normale de munca 1 an , o luna si 3 zile
in conditii speciale de munca 27 ani 4 luni 2 zile
in gr. II (Legea nr. 311/977 ) 4 ani 8 luni 14 zile
Stagiul complet de cotizare : 32 de ani , o luna si 19 zile
3) mai 2020
6Victor7, utilizator
Punctul de pensie nu se va mai mari dupa 01.09.2024 , pentru ca NU va mai avea o valoare , punctul de referinta va influenta valoarea pensiei . Iar acesta , daca cititi art. 84(3) , veti vedea ca va creste anual cu rata inflatiei si cu 50% din cresterea reala a castigului mediu brut realizat . Cum acestia nu pot fi cunoscuti , nu puteti sti in cat timp ( ani ) pensia calculata va intrece pensia aflata in plata la 31.08.2024 . Intr-adevar , indicele dvs. de corectie a fost mare ( 1,41 ) , si veti pierde punctele aduse de acesta, si cam 33 ani contributivi , care va aduc 4,75 puncte de stabilitate - deci , nu prea multe ...