Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Ţinând cont de legea nr.176/2018 privind ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Ţinând cont de legea nr.176/2018 privind internshipul, ...

Buna ziua!
Ţinând cont de legea nr.176/2018 privind internshipul, avem urmatoarea intrebare:
- contractul de internship este asimilat unui contract individual de munca sau unui contract de colaborator?
Multumesc pentru raspuns
Deși asemănător, contractul de internship nu este un contract de muncă.
Buna ziua!
Ma puteti ajuta cu argumente din legislatie in vederea sustinerii faptului ca un contranct de internship nu poate fi incadrat ca un contract de munca?
Multumesc
mihaelaciobanu, utilizator
Codul Muncii
Art. 10
Contractul individual de muncă este contractul în temeiul căruia o persoană fizică, denumită salariat, se obligă să presteze munca pentru şi sub autoritatea unui angajator, persoană fizică sau juridică, în schimbul unei remuneraţii denumite salariu.

Legea nr. 176 din 17 iulie 2018 privind internshipul
art/2
În sensul prezentei legi, termenii și expresiile de mai jos au următoarele semnificații:
e) contract de internship - contractul încheiat între intern și organizația-gazdă, pe durată determinată, în temeiul căruia un intern se obligă să se pregătească profesional și să desfășoare o activitate specifică pentru și sub autoritatea unei organizații-gazdă, care se obligă să îi asigure o indemnizație pentru internship și toate condițiile necesare realizării scopului prevăzut la art. 1 alin. (1);
....