Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Locatar care se opuna conectarii la reteaua de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Locatar care se opuna conectarii la reteaua de canalizare

Buna ziua,
Cartierul rezidential in care locuiesc este format din duplexuri. Cele doua apartamente ale fiecarui duplex au canalizare comuna ce se varsa in fosa (o fosa/duplex). De curand, a ajuns canalizarea in zona, si dorim sa ne racordam la canalizare - fapt ce implica niste costuri destul de ridicate din partea fiecarui locatar al cartierului. Locatarul unuia dintre duplexuri insa se opune conectarii la canalizare, astfel blocandu-l pe celalalt vecin din duplex (vecinul sau dorind conectarea la reteaua de canalizare). Exista vreun temei legal care il poate constrange pe locatar sa se conecteze la reteaua de canalizare (si implicit sa plateasca partea sa de lucrare)? In caz ca nu, vecinul sau de duplex este blocat in a ase conecta la canalizare pana se hotaraste locatarul "problema"?
Multumesc,
Tehnic vorbind, fiecare duplex are teava sa de canalizare care undeva la subsol sau un pamant se unesc si pleaca mai departe spre fosa comuna? Daca exista undeva o ramificatie, va debransati si continuati cu alta teava spre canalizarea centralizata.

Dyppie a scris:

Buna ziua,
Cartierul rezidential in care locuiesc este format din duplexuri. Cele doua apartamente ale fiecarui duplex au canalizare comuna ce se varsa in fosa (o fosa/duplex). De curand, a ajuns canalizarea in zona, si dorim sa ne racordam la canalizare - fapt ce implica niste costuri destul de ridicate din partea fiecarui locatar al cartierului. Locatarul unuia dintre duplexuri insa se opune conectarii la canalizare, astfel blocandu-l pe celalalt vecin din duplex (vecinul sau dorind conectarea la reteaua de canalizare). Exista vreun temei legal care il poate constrange pe locatar sa se conecteze la reteaua de canalizare (si implicit sa plateasca partea sa de lucrare)? In caz ca nu, vecinul sau de duplex este blocat in a ase conecta la canalizare pana se hotaraste locatarul "problema"?
Multumesc,

Multumesc de raspuns Anatolie - tevile se unesc undeva in fundatia duplexului, si de sub bloc iese o singura teava comuna
Tehnic iarasi vb, va puteti debransa la parter si iesi in afara pe lateral. Izolat corespunzator acel cot, dupa care inapoi in pamant si continuati pana la canalizarea centralizata. Asta daca chiar nu este acces la acea ramificatie.

Dyppie a scris:

Multumesc de raspuns Anatolie - tevile se unesc undeva in fundatia duplexului, si de sub bloc iese o singura teava comuna

In duplex, apartamentele sunt suprapuse.
Vecinul de sus, care vrea sa se racordeze, are canalizarea unita cu a celui de jos (care nu vrea sa se racordeze), chiar in dreptul unei guri de vizitare, sub chiuveta vecinului de jos. De acolo pleaca teava comuna pana la fosa. Implicatiile sunt imense, deoarece toata curtea. este betonata. Chiar si daca e sa spargem betonul din curte, nu vad vreo posibilitate de a scoate teava de canalizare, deoarece ar trebui sparta o bucata foarte mare din fundatie, pentru a ajunge la ramificatie. Din motivul asta, intrebarea inititiala este daca exista vreo lege care sa il oblice pe vecinul de jos sa se conecteze.
Redirectionati teava care duce la fosa spre canalizare si atâta, indiferent ca unul nu dorește.
Nu contează ca merge si țeavă vecinului care nu dorește.
Pe el îl interesează probabil sa nu plătească nici costuri cu noua rebranșare si cu noua canalizare lunare la firma respectivă.
Nu il bagati la plata redirectionarii si gata. plătit dv ceilalți 3 si atât.
Ce de la apa nu au de unde ști cine ce deversează în acea canalizare si oricum vor fi 3 plătitori lunar.
Pe cel ce nu dorește nu îl va afecta si în plus ii veți comunica ca el nu va mai avea nici un cost cu canalizarea sa u golirea fosei si gata.

Cu prima ocazie când îl prindeți ca vrea ceva îl taxați din urma.
Daca nu dori asta faceți asociație de proprietari si ii obligați legal si va plăti de plânge.
Puteti sa îl amenințați si cu asta.
Nivea, utilizator