Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Eu Adult si ea Minora (16 ani) - Ce pericole exista? ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Eu Adult si ea Minora (16 ani) - Ce pericole exista? Ceea ce stiu este ...

Eu Adult si ea Minora - Ce pericole exisita? Ceea ce stiu este corect?
- Buna ziua! Stiu ca este recomandat si etic ca un adult sa nu se implice in relatii cu un minor, si mai ales, nu unele de natura sexuala dar...Sa presupunem totusi ca lucrurile se intampla, ca eu o plac si ea ma place si, vrea sa isi inceapa viata sexuala cu mine,cat de problematic poate fi? Am inteles ca legiile privind siguranta minorilor se bazeaza in mare parte pe prevenirea exploatarii, ceea ce este o situatie separata de situatia descrisa de mine. Toate legiile privind asa zisul Grooming, din cate stiu eu, presupun ca trebuie in primul rand o diferenta de putere, (profesor-elev, avocat-client,medic-pacient) ca sa putem vorbi de o infractiune, apoi, trebuie ca minora respectiva sa fie supusa unui proces de izolare de familie sau prieteni si nu cel mai putin important, presupune lipsa consimtamantului. Bun! Dar daca vorbim de o situatie precum am descris-o eu, fara tendinte de izolare, consimtamant reciproc si fara diferente de putere (eu student, ea eleva) ar trebui sa ma mai ingrijorez? daca da, de ce? Lasand la o parte problema eticii, care, in viziunea mea, este subiectiva si depinde de fiecare..
Hhh13580, utilizator
Art. 218^1 C.pen . - Violul săvârșit asupra unui minor
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum și orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise de un major cu un minor care nu a împlinit 16 ani se pedepsesc cu închisoarea de la 7 la 12 ani și interzicerea exercitării unor drepturi.
(2) Fapta prevăzută la alin. (1) comisă de un major cu un minor prin constrângere, punere în imposibilitate de a se apăra ori de a-și exprima voința sau profitând de această stare se pedepsește cu închisoarea de la 8 la 15 ani și interzicerea exercitării unor drepturi.
(3) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum și orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise de către un minor cu un alt minor prin constrângere, punere în imposibilitate de a se apăra ori de a-și exprima voința sau profitând de această stare se pedepsesc cu închisoarea de la 3 la 10 ani și interzicerea exercitării unor drepturi.
(4) Dacă faptele prevăzute la alin. (1)-(3) sunt comise în una din următoarele împrejurări:
a) fapta a fost comisă de către un membru de familie al minorului sau de către o persoană care conviețuiește cu minorul;
b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului sau acesta a abuzat de poziția sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului ori de situația vădit vulnerabilă a acestuia cauzată de boală, handicap psihic sau fizic, situație de dependență ori de o stare de incapacitate fizică sau psihică;
c) fapta a avut ca urmare vătămarea corporală sau a pus în pericol viața minorului în orice alt mod;
d) fapta a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice;
e) fapta a fost săvârșită de două sau mai multe persoane împreună;
f) fapta a fost săvârșită de către o persoană care a mai comis anterior o infracțiune contra libertății și integrității sexuale, o infracțiune de pornografie infantilă sau proxenetism ori o infracțiune de trafic de persoane sau trafic de minori;
g) fapta a fost comisă prin folosirea unei arme sau amenințarea cu aceasta;
h) victimei i s-a administrat, fără știința sa sau împotriva voinței sale, alcool sau orice substanță care îi afectează discernământul sau controlul acțiunilor sale;
i) în urma faptei, victima a rămas însărcinată, maximul special al pedepsei se majorează cu 3 ani.
(5) Dispozițiile alin. (4) se aplică și dacă faptele au fost comise în schimbul unor remunerații, al unui folos material ori al unui avantaj în natură sau al promisiunii unor astfel de beneficii, precum și în situația în care minorul a fost constrâns la a conviețui cu făptuitorul.
(6) Dacă fapta a avut ca urmare moartea victimei, pedeapsa este închisoarea de la 9 la 18 ani și interzicerea exercitării unor drepturi.
(7) Faptele prevăzute la alin. (1) nu constituie infracțiune dacă diferența de vârstă între făptuitor și victimă nu depășește 5 ani.
(8) Tentativa la infracțiunile prevăzute în alin. (1)-(4) se pedepsește.
Ceea ce mi-ati citat dumneavoastra are legatura cu varsta consimtamantului, ori, daca are 16 ani, are consimtamantul - ati fost atent la ce am scris eu? Am zis daca are varsta consimtamantului si consimtamantul exista, fiind vorba de o relatie de simpatie reciproca - ne cunoastem si ne placem
Hhh13580, utilizator
Si apoi, legea se refera strict la raportul sexual, acesta trebuie sa fie dovedit, se poate face dragoste si fara sa fie dezvirginata...cum dovedesti? n-ai cum sa dovedesti clinic un act sexual oral sau unul anal? si apoi, unde mai punem ideea ca exista posibilitatea ca ea sa se dezvirgineze singura, cum dovedesti ca eu am dezvirginat-o? E complet, dvs ca si avocat ar trebui sa stiti cum sa aparati un client in caz de asa ceva, nu cum sa il bagati mai adanc in rahat!
Hhh13580, utilizator
Discutam pe lege , nu pe presupuneri .. nu veti gasi niciodata in acest Forum sfaturi care sa eludeze legea .

În cazul infracțiunii de act sexual cu un minor, legiuitorul a instituit o prezumție absolută de consimțământ viciat; chiar dacă victima își dă acordul, acesta nu este un acord valid, iar fapta continuă să prezinte suficientă periculozitate încât să atragă forța represivă a statului prin tragerea la răspundere penală.

Scuze .. trebuia postat : art. 220 C.pen . - Actul sexual cu un minor .. insa , Începând cu data de 01-01-2024, conform dispozițiilor Punctului 17, Articolul I din LEGEA nr. 217 din 10 iulie 2023, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 634 din 11 iulie 2023 coroborate cu prevederile Articolului IV din același act normativ, Articolul 220, Capitolul VIII, Titlul I, Partea Specială se abrogă.

pentru mai multe detalii puteti lectura
[ link extern ]
am inteles, dar, cum am zis mai sus, actul sexual trebuie sa fie dovedit, in cel mai rau caz, daca sa zicem ca un parinte face plangere, eu pot sa spun ca nu este asa, daca am facut dragoste in asa fel incat ea sa ramana virgina, cum dovedeste? sau daca se dezvirgineaza ea singura? Repet: Dvs trebuie sa aparati clientul in caz de asa ceva, nu sa il afundati si mai tare, imi pare ca dvs aveti o atitudine de procuror :)