avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declarația unica an 2018 venit estimat 1 leu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declarația unica an 2018 venit estimat 1 leu

Buna seara,

am avut o decl unica an 2018 venit estimat 1 leu. In an 2019 am uitat sa depun decl privind venitul estimat 0. In 05.2023 s-a emis decizie din oficiu cu imp cass in suma de 1800 lei, in cond in care pers fizica este asigurata avand contract munca . Decizia nu am primit-o acasa, in luna 12.2023 s-au blocat conturile pf, ptr suma de 1800 + 900 penalitati. atunci am depus decl unica an 2018 pe 0 si am facut adresa catre anaf de anulare debit+ penalitati. Am primit raspuns ca nu se poate anula nici un debit + penalitati deoarece trebuia depusa decl unica in termen de 60 zile de la decizia de impunere din oficiu. Am vreo solutie sa rezolv aceasta problema ? Multumesc mult !
Ultima modificare: Miercuri, 3 Ianuarie 2024
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Reducere obligatii plata cas pfa ariaint ariaint Buna ziua, Am infiintat un PFA in Februarie 2013, am atasat la dosarul de infintare documentele necesare din care reiese faptul ca sunt in primul an de ... (vezi toată discuția)
Venituri din chirii ilonatoma ilonatoma Un pensionar, care obtine un venit anual brut de 4800 ron din inchirierea unei case,incepand din anul 2015,are obligatia depunerii declaratiei unice?Mentionez ... (vezi toată discuția)
Plati declaratie unica steef steef Buna ziua Pt plata cas, cass si impozit pe venit pe anul 2018 conform formularului unic se obtine o bonificatie de 5% pt plata pina la 15 dec 2018 plus ... (vezi toată discuția)