Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declarația unica an 2018 venit estimat 1 leu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declarația unica an 2018 venit estimat 1 leu

Buna seara,

am avut o decl unica an 2018 venit estimat 1 leu. In an 2019 am uitat sa depun decl privind venitul estimat 0. In 05.2023 s-a emis decizie din oficiu cu imp cass in suma de 1800 lei, in cond in care pers fizica este asigurata avand contract munca . Decizia nu am primit-o acasa, in luna 12.2023 s-au blocat conturile pf, ptr suma de 1800 + 900 penalitati. atunci am depus decl unica an 2018 pe 0 si am facut adresa catre anaf de anulare debit+ penalitati. Am primit raspuns ca nu se poate anula nici un debit + penalitati deoarece trebuia depusa decl unica in termen de 60 zile de la decizia de impunere din oficiu. Am vreo solutie sa rezolv aceasta problema ? Multumesc mult !
george-neagu, moderator