avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale deces asociat unic
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

deces asociat unic

Stimati concetateni
Sunt administrator al unui S.R.L. al carui asociat unic de curand a decedat.
De la registrul comertului m-au trimis la notar sa obtin un certificat de succesiune ca sa pot dizolva societatea.
Problema care ma pune pe ganduri este cam ce ar trebui sa contina acest certificat si ce acte doveditoare ar trebui sa prezint notarului in conditiile in care eu nu stiu ce si cate rude are defunctul.
Mentionez ca in ultimii 5 ani societatea a avut profit 0.
Mii de multumiri in speranta ca cineva mi-ar putea da un sfat.
Cel mai recent răspuns: Ruxandra Cerbu , Avocat 21:52, 14 Octombrie 2006
1.Cerere de depunere şi menţionare acte original, în 3 exemplare;
2 Certificatul de deces,(copie);
3. Dacă este cazul: declaraţiile moştenitorilor cu privire la renunţarea la continuarea activităţii
societăţii (original); certificatul de moştenitor (copie);
4. Dacă este cazul, împuternicire specială sau avocaţială pentru persoanele desemnate să
îndeplinească formalităţile legale (original);
5. Dovezile privind plata taxelor legale:
- taxa judiciară de timbru, în original;
- timbre judiciare;
- taxa de registru;
- tariful de publicare în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a.
~ Conținut șters la cerere ~
Da
Din cate am intels dvs ne-ati intrebat cu ce acte sa mergeti la notarul public pentru certificatul de succesiune. In acest caz trebuie sa luati legatura cu mostenitorii asociatului, pentru a va pune la dispozitie anumite acte.
Daca nu-i cunoasteti intrebati la Camera Notarilor Publici daca s-a deschis succesiunea.

Alte discuții în legătură

Suspendare, lichidare, dizolvare firma anysya anysya buna ziua se poate lichida, suspenda... o firma a carui asociat a decedat? (vezi toată discuția)
Inchidere societate nelunelu68 nelunelu68 am o societate comerciala infiintata in ianuarie 2011 si nu am avut nici o activitate daca as dori sa o inchid ce demersuri trebuie sa fac (vezi toată discuția)
Proceduri de inchidere a unui s.r.l. TRamona TRamona Buna ziua! Sunt asociat unic al unei firme (SRL) pe care doresc sa o inchid din motive economice. Care sunt pasii de urmat avand in vedere ca si eu ... (vezi toată discuția)