Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, dacă cumperi o mașină de la o companie ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, dacă cumperi o mașină de la o companie care aduce ...

Buna ziua, dacă cumperi o mașină de la o companie care aduce mașini din străinătate,când trebuie sa îți elibereze certificatul fiscal: pe loc sau trebuie sa fac cartea mașini(RAR) ?
O puteti declara fiscal dupa ce o inmatriculati.
[ link extern ]
latka, moderator
Poi eu o sa am nevoie de fiscal că sa înmatriculez mașină,
Deci vreți să spuneți că eu numai am nevoie de fiscal de la firma respectiva,in rest am toate actele factura,carte,cmr,certificat, mașină este adusa din Olanda
De la firma respectiva va trebuie contractul de vinzare cumparare, daca intermediaza, sau factura. Nici nu exista certificat fiscal cind cumperi din Romania, doar niste stampile pe un formular, de la DITL al primariei vinzatorului.
[ link extern ]
Acum ati adus-o din UE, e la prima inmatriculare in Romania. Firma de la care ati luat-o a inmatriculat-o deja in Romania ? Nu cred.
latka, moderator
Mașină este adusa din Olanda de firma respectiva, firma de la care am cumparato a scos deja un rand de numere rosi