avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pesie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pesie

Recalculare pesie
Cel mai recent răspuns: ika , utilizator 15:06, 18 Ianuarie 2024
Poate detaliati nelamurirea dvs.
Am obtinut recalcularea pensiei cf. Legii nr. 360/2023.Am primit noua decizie cu punctajul mediu anual marit , cuantumul pensiei conform noului punctaj mediu, dar numarul total de puncte nemodificat, , raminind acelasi ca in
decizia veche.Am adresat o sesizare la MMSS,intrebind de ce nu s-a modificat si numarul total de puncte .Sesizarea mea a fost retrimisa la CTP.In raspunsul primit de la CTP se arata:
"Potrivit actualei formule de calcul a pensiei, acest tip fe recalculare nu implica modificarea numarului total de puncte deja stabilit, efectul produs fiind unul ulteroir, doar prin majorarea punctajului mediu anual.
Numarul de puncte (cel din vechea decizie), va fi utilizat in noua formula de calcul a pensiei, ulterior intrarii in vigoare aLegii nr.360/2023 privind sistemul public de pensii, la data de 1.09.2024."
Intrebarea mea este ce numar total de puncte se va folosi la recalcularea din 1.09.2024?
Punctajul meu anual a crescut de la 1,68179 la 1,85709.
Cu respet,


ika a scris:

Recalculare pesie

Nu ati obtinut recalcularea pensiei conform Legii 360/2023 , pentru simplul fapt ca aceasta nu e inca in vigoare , va intra doar la 01.09.2024 ( asa cum si dvs. spuneti ) . Pana atunci , sunt valabile prevederile Legii 263/2010 . Nu stiu ce recalculare ati primit , oare ati avut un indice de corectie mai mic decat cel care ar fi trebuit aplicat ? sau un stagiu complet stabilit eronat pentru anumite perioade ( asta , daca ati avut grupe de munca ) ? Numai in aceste situatii se putea schimba punctajul mediu anual , iar numarul de puncte sa ramana acelasi . La recalcularea din 01.09.2024 , care se va face exact pentru ca intra in vigoare Legea 360/2023 , nu mai au importanta punctajele medii anuale , ci suma punctajelor anuale obtinute de-a lungul carierei ( numarul total de puncte ) , la care se adauga acele puncte de stabilitate - acolo unde este cazul .
Ultima modificare: Miercuri, 17 Ianuarie 2024
CHKa, utilizator
Nu poate fi vorba de recalculare pe legea 360/2023.Este pe legea 263/2010.Daca au rămas același număr de puncte, iar punctajul mediu anual a crescut, atunci aceasta se poate datora aplicării indicelui de corecție în baza unei decizii CCR (702/2019,sau 670/2021).Mai există o varianta probabilă, aplicarea prevederilor legii 221/2018.Adica la determinarea punctajului mediu anual să se utilizeze două stagii complete (25 condiții speciale și 35 pentru restul).
Va cer scuze, e vorba de art.30 alin.1 lit.j din Legea 263/2010, -Asimilate conditiilor speciale de munca

Alte discuții în legătură

Pensie in plata din 2015 : barbat , 35 ani stagiu complet de ... Gbaesu Gbaesu Pensie in plata din 2015 : barbat , 35 ani stagiu complet de cotizare, 50 puncte. Dupa recalculare punctajul va creste prin impartirea numarului total de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua daca acum am 3.30297 puncte, la acestea se adauga cele ... miro56ro miro56ro buna ziua daca acum am 3.30297 puncte, la acestea se adauga cele necontributive si cele de stabilitate pentru recalcularea pensiei? multumesc (vezi toată discuția)
Doresc un raspuns la recalcularea( (01 sept 2024) a unei pensi ... ALEXANDRU MARCU ALEXANDRU MARCU Doresc un raspuns la recalcularea( (01 sept 2024) a unei pensi aflata in plata incepand cu data de 09.12.2010 Decizia de pensionare are urmatoarele date ... (vezi toată discuția)