Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Înlocuire beneficiar CCC și activitate PFA
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Înlocuire beneficiar CCC și activitate PFA

Cum poate benefici celălalt părinte de CCC dacă părintele care s-a bucurat inițial de beneficiu se întoarce în activitate prin PFA?

Salutare!

Am o situație puțin complicată pentru care solicit sprijin.

Am născut în aprilie 2023, iar după concediul de lăuzie am început să beneficiez de CCC.
Vizez ca în primăvara lui 2024, să revin în activitate, însă vreau să deschid un PFA și să îmi dau demisia de la locul de muncă.
Am dori ca soțul să intre în CCC în locul meu până copilul împlinește 2 ani.

Demersul ridică unele întrebări:
1. Poate intra soțul în CCC dacă eu reiau activitatea pe PFA? Trebuie să mă întorc la locul de muncă și să îmi dau demisia (eventual preaviz) sau pot să reiau activitatea direct pe PFA?
2. Ce ar trebui să facem ca după 2 ani, familia să primească stimulentul de inserție? Trebuie să revină soțul la muncă sau pot primi eu stimulent pe activitatea pe pfa? Soțul are ÎI și se gândea să nu se mai întoarcă la locul de muncă sau să caute alt angajator.
3. Când ar trebui înființat PFA pentru mine pentru a beneficia de vechimea în muncă și eventual după finalizarea CCC, dacă se poate, primirea stimulentului de inserție? Înainte de a finaliza eu CCC sau după?
4.Pana când poate sta soțul în CCC pentru a primi stimulentul de inserție? Până face copilul 2 ani sau cu 2 luni înainte de a împlini?
5. Către ce instituții ar trebui să mă adresez pentru actele necesare?

Vă rog să mă sprijiniți, sunt elemente pe care nu le-am înțeles din lege cu privire la cum sau dacă se poate face această sincronizare.

Vă mulțumesc anticipat!
1. Poate intra soțul în CCC dacă eu reiau activitatea pe PFA? Trebuie să mă întorc la locul de muncă și să îmi dau demisia (eventual preaviz) sau pot să reiau activitatea direct pe PFA?

Da, sotul poate intra in CCC , daca indeplineste conditiile prevazute de lege.
Va puteti da demisia si deveni titular PFA.

2. Ce ar trebui să facem ca după 2 ani, familia să primească stimulentul de inserție? Trebuie să revină soțul la muncă sau pot primi eu stimulent pe activitatea pe pfa? Soțul are ÎI și se gândea să nu se mai întoarcă la locul de muncă sau să caute alt angajator.

Puteti primi stimulent pe activitatea pe pfa/

3. Când ar trebui înființat PFA pentru mine pentru a beneficia de vechimea în muncă și eventual după finalizarea CCC, dacă se poate, primirea stimulentului de inserție? Înainte de a finaliza eu CCC sau după?

Inainte de finalizarea CCC.

4.Pana când poate sta soțul în CCC pentru a primi stimulentul de inserție? Până face copilul 2 ani sau cu 2 luni înainte de a împlini?
Daca primiti dvs stimulent, nu poate primi si sotul .

5. Către ce instituții ar trebui să mă adresez pentru actele necesare?

AJPIS.
Mulțumesc foarte mult!
Un singur lucru nu am înțeles.

Când primesc stimulentul de inserție pe pfa? După ce face copilul 2 ani și soțul termină ccc sau cu 2 luni înainte? Nu știu exact cum s-ar aplica în acest context “luna tatălui”.

Mulțumesc frumos din nou!
După ce face copilul 2 ani .
Mulțumesc! Acest lucru înseamnă că soțul va primi indemnizația CCC până va face copilul 2 ani?
soțul va primi indemnizația CCC până va face copilul 2 ani, iar dupa dvs veti primi stimulentul de insertie.