avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... AM VANDUT O MASINA UNUI POLITIST,NU AM APUCAT SA FAC ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

AM VANDUT O MASINA UNUI POLITIST,NU AM APUCAT SA FAC ACTELE CU EL SI EL A PLECAT CU MASIN,DAR NU MI-A DAT BANII,CE SA FAC?

In anul 2008,luna decembrie,am vandut unui politist o masina,nu stiu daca ma exprim corect deoarece nu a fost o vanzare,mai mult un furt,o inselaciune,un abuz de incredere si de putere.Dumnealui(politistul),a vrut sa vada masina si sa faca o proba cu ea,i-am explicat ca autoturismul fusese radiat definitiv si pt circulatia pe drumurile publice era necesara inmatricularea cel putin in mod legal cu nr provizorii.Autoturismul in cauza il cumparasem pt mine din Spania,dar neavand bani pt taxa de inmatriculare am fost obligat sa-l vand. Domnul Politist a ignorat cele spuse,explicandu-ne ca fiind politist nu are ce sa i se intample.I-a placut cum merge si a fost deacord cu pretul fixat,anume 8500 euro,Fiind duminica,am hotarat ca actele sa fie facute urmatoarea zi,in acelasi timp sa mi se dea si banii fixati.Cunoscandu-l ca politist in localitatea de domiciliu al parintilor mei,am avut incredere si i-am lasat in acea zi masina,insa nu stiam ca de aici incepe pt mine un calvar.Imediat el a intrat in concediu si nici la tel nu mi-a mai raspuns.Dupa doua saptamani am aflat ca in urma consumului de alcool a provocat un accident din care autoturismul pe care il vandusem (fara a-mi achita pretul pe el),devenise o epava.Nu pot dovedii ca a fost beat,dar actele dovedesc ca autoturismul era radiat si fara asigurare de tip R.C.A., Am insistat,am fost la seful lui,apoi la I.P.J. Prahova,toti il acopera,vorba romanului,CORB LA CORB NU-SI SCOATE OCHII. Ce sanse am sa-mi recuperez banii?Mentionez ca nici mautoturismul asa accidentat cum e nu stiu unde se afla,Politia din Prahova nu ma ajuta,Oare cine ma poate ajuta? Nu am furat banii pentru a-mi cumpara acea masina,am muncit din greu,poate din aceasta cauza mi se intampla toate astea,stiu Acesti domni politisti din jud, Prahova ca sunt micut si fara influente. VA ROG AJUTATI-MA., Cu stima,Mocanu Vasile.
Stimate domnule Mocanu,
Daca puteti dovedi afirmatiile facute cu privire la infractiunile comise de acest politist,form,ulati plangere penala impotriva acstuia la Directia Generala Anticoruptie ,din cadrul M.A.I., la Directia Generala de Informatii si Protectie Interna (UM 0963)din cadrul aceleiasi institutii si chiar la Parchetul general al Romaniei pentru infractiunile de furt si inselaciune si de circulatie pe drumurile publice a unui autoturism neinmatriculat.
Aratati in aceasta plangere si tendinta sefilor ierarhic superiori ai angajatului MAI de a-l sprijini si de a escamota adevarul,mentionand la cine ati fost si reactiile respectivei/respectivelor persoane.
Problema dvs.va fi in masura puteti dovedi cu martori si acte cele petrecute.
Succes !
Nu aveti nimc la mana sa inteleg. Legea este foarte anevoioasa cu cei ce nu vor sa se apere cu, conditiile sale - un act facut si de mana e simplu mai ales in aceasta situatie se putea si un contract de vanzare cumparare. Ati fi putut sa mergeti pe penal si sa invocati abuzul de incredere, insa sincer chiar ati putea sa incercati insa nu-i stiu rezultatul, atata timp cat legea cere sa fie dat cu un contract de comodat sau sub orice forma. Eu zic sa incercati si cu cativa martori sa cereti proba cu interogatoriu pentru politistul ala garcea. Eu zic sa mergeti la un avocat nu cel mai prost insa nici cel mai bun, sa cumpaniti banii care ii investiti si rezultatul. Sincer merita sa incerci decat sa iti zic nu ai ce face. Se gasesc solutii chiar si cand totul pare imposibil, asa cum si oamenii sunt imposibili.

Scz revin asupra incadrari juridice, este inselaciune prev de art 215 Cod penal. Luati cativa martori si incercati sa il faceti pe politist sa faca dovada acelei masini de unde a avut-o. Cat timp a trecut de la instrainare?
Actiunea in rezolutiunea vanzarii ceruta de catre vanzator e una reala , prin urmare , imprescriptibila , asa incat , va puteti recupera pretul neplatit , oricand.

Numai actiunea in rezolutiunea vanzarii ceruta de cumparator e una prescriptibila , supusa termenului general de 3 ani .

Adresati-va instantei de judecata.;)
ioana, nu s-a incheiat nici un act de vanzare-cumparare . despre ce rezolutiune vorbim ??

faceti plangere penala pt. savarsirea infractiunii de inselaciune .

Alte discuții în legătură

Inselaciune sau nu? un om simplu un om simplu Buna, I-am dat in urma cu 2 saptamani suma de 1200 de euro unei persoane sa-mi cumpere o masina pt ca mi-a spus ca atat costa si ulterior am aflat ca el a ... (vezi toată discuția)
Furt intre soti? cuziamusia cuziamusia Unul dintre soti aflat in strainatate ii trimte celuilalt sot aflat in Romania, o anume suma de bani pt ca acesta sa cumpere doua imobile in devalmasie. Dar ... (vezi toată discuția)
Plangere penala mihaelaa2011 mihaelaa2011 am o problema, am dat cuiva o suma de bani in prezenta unor martori pentru a efectua reparatii la o masina acesta promitandu-mi ca o va repara insa nu s-a ... (vezi toată discuția)