Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum pot obtine veniturile din strainatate ale tatalui ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum pot obtine veniturile din strainatate ale tatalui in cazul ...

Cum pot obtine veniturile din strainatate ale tatalui in cazul in care am o hotarare judecatoreasca din ordonanta presedintiala pentru plata pensiei de intretinere? Precizez ca in hotarare este specificat doar cuantumul de 1/4 din venituri. Va rog un sfat sau o eventuala colaborare.
Bună ziua ! Să înțeleg că vreți o nouă hot judecătorească prin care să se stabilească cuantumul obligației de întreținere prin raportare la venitul real al tatălui. Dacă da, în cadrul acestui nou proces există posibilitatea de a se solicita în baza Regulamentul (UE) 2020/1783 al Parlamentului European și al Consiliului din 25 noiembrie 2020 privind cooperarea între instanțele statelor membre în domeniul obținerii de probe în materie civilă sau comercială (obținerea de probe) , care se aplică incepând cu1.07.2022 , o dovada a veniturilor tatălui.
Va multumesc! Da, cuantumul exact pentru ca tatal nu are un venit fix lunar, are un salar variabil influentat de de sporuri. Alta varianta mai usoara nu exista? Sa trimit personal hotararea judecatoreasca tradusa in limba statului UE unde lucreaza la autoritatea locala a fortelor de munca? Ar fi posibil sa obtin fara o alta actiune civila?
Sa trimit personal hotararea judecatoreasca tradusa in limba statului UE unde lucreaza la autoritatea locala a fortelor de munca?

nici daca lucra aici, angajatorul nu are de ce luya in seama hotararea ca nu v-ati judecat cu el.
Din păcate ,nu. Aveti o hotărâre unde este stabilită obligația de întreținere prin raportare la venitul minim pe economie. Doriți luarea în calcul a veniturilor reale ,ceea ce echivalează cu schimbarea elementului în raport cu care se stabilește suma ce o are de plătit lunar tatăl. Ca atare, trebuie să introduceți o nouă acțiune în instantă.
In prezent plateste? Pentru executare in strainatate puteti sa contactati Ministerul Justitiei - Departament Cooperare Internationala... sa formulati cereri in baza Conventiei de la Haga privind recuperare pensie intretinere in strainatate.

Pentru recuperarea restantelor e mai complicat... ar fi bine sa gasiti un avocat sa faca un plan de actiune. Depinde si de legislatia acelei tari... in unele tari sunt probleme cu executarea hotararilor stabilite in cota procentuala. Posibil sa fie necesar sa solicitati in instanta stabilirea acesteia in suma fixa.
c123456, utilizator