avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Buna ziua! Am o pfa, neplatitoare de tva, cu ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Buna ziua! Am o pfa, neplatitoare de tva, cu activitate comert ...

Buna ziua!
Am o pfa, neplatitoare de tva, cu activitate comert produse alimentare. am achizitionat marfa cu ambalaje sgr.
va rog sa ma ajutati:
- cu inregistrarea in contabilitate a facturii, cum se mentioneaza garantia in NIR,
-ce documente se intocmesc la vanzarea produselor cu ambalaje sgr
- de unde se face plata garantiei, in momentul returnarii ambalajului in magazin la comerciant si ce documente se intocmesc.

Multumesc anticipat.

Alte discuții în legătură

Cum fac preturile si cum le pot vinde legal prin casa de marcat? tym_and tym_and buna ziua Imi fac un gewerbe ( PFA) si inchiriez un spatiu pentru ami face un magazin mixt, cumpar marfa de la selgros sau metro. Exemplu : Cumpar cu un ... (vezi toată discuția)
Nelamuriri pfa-magazin online ghita3001 ghita3001 Buna ziua, Am urmatoarele nelamuriri legate de PFA-ul pe care il detin: 1.Am inteles ca pentru un magazin online ca PFA impozitata in sistem real am nevoie ... (vezi toată discuția)
Garantie ambalaj edit1948 edit1948 Buna ziua ! Va rog sa ma ajutati in umatoarea problema : La un magazin cu amanuntul se vinde berea impreuna cu sticla. Sticla de bere este un ambalaj ... (vezi toată discuția)