avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara. Deces Presedinte asociatie proprietari. In ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara. Deces Presedinte asociatie proprietari. In luna decesului ...

Buna seara. Deces Presedinte asociatie proprietari. In luna decesului se primeste indemnizatia de conducere ?. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: toma st , utilizator 13:11, 29 Februarie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca omu' a lucrat, de ce sa nu primeasca ?
Dar asa de pamplezir, cam care-i suma despre care faceti vorbire monseniore?
Aprox. 3100 lei net. Ziua decesului, 29 Ianuarie.. Indemnizatia de Presedinte se primeste pe Ianuarie integral sau numai pe zilele in care s-a lucrat.. Cineva spunea ca nu se primeste nimic fiind vorba de o indemnizatie si ca nu-i ca la Casa de Pensii unde pentru o zi din luna, se primeste pensia integral.
Ultima modificare: Miercuri, 21 Februarie 2024
toma st, utilizator
Ce pot sa va zic eu, asa la bunul simt:
1. Daca a lucrat pana pe 29 ianuarie, plata indemnizatiei se poate face pe toata luna - fara probleme;
2. Dar inca o intrebare, tot de bun simt: cat de mare este asociatia dvs. de i s-a facut o indemnizatie atat de mare?
Ca fapt divers, in zona (la noi) indemnizatia presedintului si a cenzorului este de 1 leu net/luna/apt.
418 apartamente.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, este o suma cam exagerata.
Cum va spuneam, la noi, asociatia are in componenta 504 apt. si indemnizatia presedintelui si a cenzorului este de 500 lei net/luna/apartament - adica chetuiala salariala este de 856 lei pentru fiecare - suma pe care o achita proprietarii, prop. /cpi.
La dvs. suma este mare (zic eu, dar s-ar putea sa nu am dreptate), dar aceasta suma a fost discutata si decisa in com. ex si apoi prinsa in BVC si aprobata in AG.
Oricum am discuta, omul a functionat toata luna, asa ca asociatia trebuie sa-i achite familiei suma de pe statul de plata ( presedintelui nu i se intocmeste fisa de pontaj. adica aceasta functie este nenormata).
Asadar, despre morti, numai de bine. Dumnezeu sa-l odihneasca!

Alte discuții în legătură

Retribuire presedinte de asociatie pensionar catana aurora cristina catana aurora cristina Buna ziua , as dori sa stiu care este posibilitatea de retribuire a presedintelui de la asociatia de proprietari care este si pensionar limita de varsta fara ... (vezi toată discuția)
Inregistrare cheltueli lunare nebugetare danilacostica danilacostica asociatia de proprietari din care fac parte din luna ianuarie consemneaza in lista de plata 300,00 lei ,,cheltueli presedinte\",care sunt adaugate la ... (vezi toată discuția)