avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calculul pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calculul pensiei

Buna ziua!
Cine ma poate ajuta cu calculul pensiei, va rog?
CNPP ofera acest serviciu?
Trebuie sa gasesc un contabil?
Multumesc! :)
Cel mai recent răspuns: Leellie , utilizator 19:30, 1 Martie 2024
CNPP va face calculul dupa ce depuneti dosarul de pensionare.
Multumesc, Dl. Vasile!
Imi trebuie calculul inainte.
Pot depune dosarul in ianuarie 2025.
Anul acesta insa, pina pe 31 decembrie, se accepta plata pentru inca max. 6 ani de vechime.
Am lucrat in România 10,5 ani, pina cind m-am mutat in Canada.
Stiu ca voi primi pensie din România, pe baza tratatului dintre România si Canada dar doresc sa vad daca merita sa cumpar ani de vechime pentru a-mi mari pensia.
Mii de multumiri!
Ultima modificare: Joi, 22 Februarie 2024
Leellie, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pensia din tara va fi mica , astfel incat veti primi indemnizatia sociala pentru pensionari.
Multumesc!
Intrebarea mea ramine: unde ma pot adresa sa mi se calculeze pensia
1. pe baza celor 10,5 ani, si
2. tinind cont de cumpararea a inca 6 ani de vechime?
Cu multumiri anticipate,
Leellie
Nicio institutie a statului nu are atributii in acest sens, doar Casa de Pensii cand depuneti dosarul.

Alte discuții în legătură

Pensie sociala fara stagiu minim de cotizare muscalucristina muscalucristina buna ziua, Va rog, daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns, doresc sa stiu daca o persoana cu varsta de 65 ani , si vechime in munca de doar 5 ani, se poate ... (vezi toată discuția)
Pensie minima sociala Gurzun Vasilica Gurzun Vasilica Mama mea e nascuta in 1954 pe 1 August are 65 de ani si nu beneficiaza de nici un ajutor sau pensie.. Are numai 7 ani lucrati la C.A.P si doi ani platiti...in ... (vezi toată discuția)
Ce pensie va primi in plata ? gorjeanul gorjeanul am o vecina care a primit pe 15 martie decizia de pensionare...are total ani lucrati 18 si 9 luni punctaj 0,21 valoarea pensiei 193 lei..(salariul era mic in ... (vezi toată discuția)