Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calculul pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calculul pensiei

Buna ziua!
Cine ma poate ajuta cu calculul pensiei, va rog?
CNPP ofera acest serviciu?
Trebuie sa gasesc un contabil?
Multumesc! :)
CNPP va face calculul dupa ce depuneti dosarul de pensionare.
Multumesc, Dl. Vasile!
Imi trebuie calculul inainte.
Pot depune dosarul in ianuarie 2025.
Anul acesta insa, pina pe 31 decembrie, se accepta plata pentru inca max. 6 ani de vechime.
Am lucrat in România 10,5 ani, pina cind m-am mutat in Canada.
Stiu ca voi primi pensie din România, pe baza tratatului dintre România si Canada dar doresc sa vad daca merita sa cumpar ani de vechime pentru a-mi mari pensia.
Mii de multumiri!
Leellie, utilizator
Pensia din tara va fi mica , astfel incat veti primi indemnizatia sociala pentru pensionari.
Multumesc!
Intrebarea mea ramine: unde ma pot adresa sa mi se calculeze pensia
1. pe baza celor 10,5 ani, si
2. tinind cont de cumpararea a inca 6 ani de vechime?
Cu multumiri anticipate,
Leellie
Nicio institutie a statului nu are atributii in acest sens, doar Casa de Pensii cand depuneti dosarul.