Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu pe card, vechime in munca Buna seara! Am ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu pe card, vechime in munca Buna seara! Am primit o adeverinta ...

Salariu pe card, vechime in munca
Buna seara!
Am primit o adeverinta cu vechimea in munca de la ANAF si am obsevat ca am 3 ani lipsa din ultimii 14 ani munciti.
Nu am lipsit deloc si nici nu mi-am luat toate zilele de concediu. Din adeverinta lipsesc cate doua, trei luni pe an.
Mai pot recupera vechimea?
O alta problema este incasarea salariului pe card. Sunt diferente intre sumele din adeverinta si cele incasate. Se pare ca nu apar sumele incasate suplimentar desi la specificatia incasarii scrie "plata salarii".
Pot fi tras la raspundere pentru achitarea impozitelor, taxelor, etc?
Daca nu solicitam acea adeverinta nu observam aceasta problema.
Anul trecut am incasat sume lunare triple fata de salariu, fiind detasat in strainatate dar pe adeverinta este trecut salariul din contract.
Multumesc!
De la ANAF ati soliictat adeverinta de venituri ..adeverinta de vechime se eliberea de catre angajatori incepand cu 01.01.2011 .. ITM-ul va poate pune la dispozitie doar un extras REVISAL care cuprinde data inceperii si data incetarii activitatii.

Ce inseamna lipsa 3 ani ? Detaliati
Cornel Vasile, Consilier juridic
De la ANAF am luat declaratia contributiilor din 2011 pana azi. In acel document sunt declaratii lunare lipsa si tot acolo apare declarat ca am incasat 5000 lei lunar si eu am incasat peste 10000 lei lunar, pe card, specificat "plata salarii".
Imi este frica sa nu fiu impozitat cu 70% pentru venituri nedeclarate!
vitalsmart, utilizator
In acest caz, fostul angajator va trebui sa depuna la ANAF D112 lipsa... nu are de ce sa va fie frica, plata cade in sarcina angajatorului.
Daca angajatorul nu depune D112 lipsa si la o verificare ANAF apare ca am incasat sume peste salariul din contract, pot fi impozitat?
Pot fi incadrat la venituri nedeclarate sau sume necuvenite?
Se intampla de doi ani, lunar!
Multumesc!
ANAF nu va verifica pe dvs , ci angajatorul ,..state de plata exista?