Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... buna ziua. in 2010 a murit tatal meu si nu s-a facut ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

buna ziua. in 2010 a murit tatal meu si nu s-a facut succesiune ...

buna ziua. in 2010 a murit tatal meu si nu s-a facut succesiune pentru ca nu o avut absolut nimic. in 2020 a decedat bunici si urmeaza sa dezbatem succesiunea. intrebarea mea este: trebuie sa dezbat dupa tatal meu decedat succesiunea sa pot dezbate dupa bunici?
mentionez ca am dat declaratia la notar in mod express de acceptare a succesiuni dupa bunici. dar am uitat sa intreb chestia asta. astept un raspuns, multumesc!
Nu, nu trebuie, ca tatăl dvs a decedat înaintea ambilor bunici.
Asta înseamnă că la moștenirea bunicilor veți veni direct dvs, în calitate de nepoată de fiu predecedat.
multumesc pentru raspuns. acum imi cere sa fac dupa tatal meu certificat de calitate de mostenitor. atata o lungesc notari de nu se mai dezbate nicio succesiune! :(
Nu aveți de ce sa faceți certificat de calitate.
Dvs veniți la succesiunea bunicilor în nume propriu, prin reprezentare.
asta mi s-a cerut de la biroul notarial, altfel nu se poate. deci, in concluzie trebuie sa apelez la un nou birou notarial unde nu mi se cere acest certificat de calitate.
Da, mai cereți o părere.