Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Bunicul meu a murit si bunica nu a facut ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Bunicul meu a murit si bunica nu a facut succesiune ...

Buna ziua!

Bunicul meu a murit...si bunica nu a facut succesiune dupa el,copii vor sa faca dupa ce moare si ea ca sa faca totul o data.Ea are doi copii si mai
multi nepoti,printre care si eu.Poate bunica sa faca un testament prin care sa imi dea mie o parte din bunuri,casa sau teren chiar daca nu este succesiunea facuta dupa bunicu....si dupa moartea ei sa intru in posesia lor si sa nu mi le poata lua nimeni....deoarece de ea ma ocup eu si nu copii ei.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri
Buna ziua,

Pentru bunurile care ii apartin bunica poate face testament in favoarea oricui doreste dumneaei iar testamentul va produce efecte de la data mortii ei.
chiar daca nu are succesiunea facuta dupa bunicu?
nu va poate lasa casa sau terenul x ca nu e proprietar exclusiv, ci va poate lasa o universaliate de bunuri, adica tot ce are la data decesului ei, fara sa nominalizeze vreun bun.
imi poate lasa doar o parte din bunuri?as vrea sa primeasca si copii ceva
de ce nu faceti succesiunea dupa bunicul si apoi va lasa dupa cum vreti - aluia un teren , altuia casa etc.
altfel, le poate lasa rezerva succesorala, jumatate din cat ar mosteni legal.
gi-jane2, moderator