Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie dupa efectuarea unei plati CAS din ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie dupa efectuarea unei plati CAS din urma. La ...

Recalculare pensie dupa efectuarea unei plati CAS din urma.
La 4 ani dupa ce am iesit la pensie, ANAF imi gaseste ca n-am platit contributia la pensie, din urma cu 5 ani.
Platind-o acum, pensia ar trebui recalculata, incluzand si acel an, 2018.
Ce trebuie sa fac si cui ma adresez?
Multumesc.

Cine si cand a platit-o ?
-D-voastra ?
-Angajatorul ?
Eu am platit-o, in urma cu o luna.
Am iesit la pensie sept. 2020. ultimii ani de pana-n pensionare, am desfasurat activitate ca pfa.
Depuneti la casa locala cerere de recalculare pentru stagiul adaugat.
Cererea va fi insotita de un cu;pon de pensie si o copie C.I.
va multumesc.
Si daca-mi mai puteti spune, recalcularea se face cu data iesirii la pensie (cum mi se pare normal, avand in vedere ca este o contributie pentru anul 2018, platita acum cu penalitati), sau de la data depunerii cererii de recalculare?
Multumesc