avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 227 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie dupa efectuarea unei plati CAS din ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie dupa efectuarea unei plati CAS din urma. La ...

Recalculare pensie dupa efectuarea unei plati CAS din urma.
La 4 ani dupa ce am iesit la pensie, ANAF imi gaseste ca n-am platit contributia la pensie, din urma cu 5 ani.
Platind-o acum, pensia ar trebui recalculata, incluzand si acel an, 2018.
Ce trebuie sa fac si cui ma adresez?
Multumesc.











Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 16:13, 21 Martie 2024
Cine si cand a platit-o ?
-D-voastra ?
-Angajatorul ?
Eu am platit-o, in urma cu o luna.
Am iesit la pensie sept. 2020. ultimii ani de pana-n pensionare, am desfasurat activitate ca pfa.
Depuneti la casa locala cerere de recalculare pentru stagiul adaugat.
Cererea va fi insotita de un cu;pon de pensie si o copie C.I.
va multumesc.
Si daca-mi mai puteti spune, recalcularea se face cu data iesirii la pensie (cum mi se pare normal, avand in vedere ca este o contributie pentru anul 2018, platita acum cu penalitati), sau de la data depunerii cererii de recalculare?
Multumesc

Alte discuții în legătură

Revizuire calcul pensie luc1kws luc1kws Bună ziua. Am depus dosarul de pensionare în septembrie 2019 și decizia a ieșit în decembrie. Am lucrat in grupa specială 34 de ani. Am înaintat ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie Cazacu Stefan Cazacu Stefan Buna ziua, As dori sa stiu daca beficiez de puncte de stabilitate la recalcularea din septembrie 2024. Am iesit la pensie in 2019, aveam peste 30 de ani de ... (vezi toată discuția)
Recalcularea pensiei pentru stagiile de cotizare nevalorificate ludo ludo Sunt pensionar, dupa legea 19/2000 si am platit CAS pentru venituri realizate dupa iesirea la pensie astfel: 4 luni, pana cand a iesit decizia de pensionare, ... (vezi toată discuția)