Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Tatăl meu a decedat acum 2 săptămâni ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Tatăl meu a decedat acum 2 săptămâni fiind divorțat ...

Bună ziua. Tatăl meu a decedat acum 2 săptămâni fiind divorțat de mama mea din anul 2000, După partaj a plecat la tara și a cumpărat o casa și a trăit în cocubinaj cu o femeie din sat. Specific ca nu s-a căsătorit cu aceasta femeie, nu a avut alți copii și nici nu a luat-o în spațiu în locuinta sa. Problema este ca acum femeia se afla pe proprietate a sustras actele casei a vândut din bunurile tatălui meu, fiind chiar prinsa în fapt de politie când scotea din casa bunuri și le încarca în masini împreună cu persoane străine și nici nu vrea sa părăsească proprietatea de bunăvoie. Cum as putea legal sa procedez sa o evacuez?. Va mulțumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri
DodiGeo23, utilizator
Mai întâi faceți succesiunea
Faceti succesiunea și apoi o veti putea evacua.
Bună ziua. Fără succesiune nu o putem evacua?
Ar fi preferabil să aveți (măcar) un certificat de calitate de moștenitor. Ca să nu fiți nevoit să țineți câte un minicurs despre sezină (dacă știți ce este) începând cu primul "cursant" polițistul din sat...
romascanu, moderator
Pentru a scoate certificat de moștenitor de ce acte as avea nevoie sa depun și unde?. Precizez ca actele casei sunt sustrase de concubina și nu vrea sa mi le predea și nici la primărie nu este copie după actul casei. Mi-a rămas ca opțiune sa aflu notarul unde s-a întocmit actele pentru a scoate duplicat dupa acte de acolo..

romascanu a scris:

Ar fi preferabil să aveți (măcar) un certificat de calitate de moștenitor. Ca să nu fiți nevoit să țineți câte un minicurs despre sezină (dacă știți ce este) începând cu primul "cursant" polițistul din sat...