Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... In conformitate cu OUG158/2005, baza de calcul al ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

In conformitate cu OUG158/2005, baza de calcul al indemnizației ...

In conformitate cu OUG158/2005, baza de calcul al indemnizației pentru incapacitate temporara de munca "se determină ca medie a veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12luni din care se constituie stagiul de asigurare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă"
Intrebarea mea este:
Limitarea de 12 salarii se aplica fiecarui venit lunar, sau doar la media celor 6 venituri lunare?
doar la media celor 6 venituri lunare.
Va multumesc.
Si totusi care este sensul cuvantului "lunar"? Daca lisea acest cuvant, totul era clar. Dar prezenta lui ne sugereaza ca limita se refera la cele 6 venituri lunare .
Este vorba de venitul lunar , iar plafonarea se face la suma totala.
Am mai cercetat si am facut o simulare pe site-ul: [ link extern ]
Concluzia este ca : "limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar" este pentru fiecare venit brut din cele 6 luni luate in calcul.