Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Director financiar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Director financiar

Eu nu am studii superioare, detin doar diploma pentru cursuri de contabilitate, efectuez toate inregistrarile contabile, insa balanta si bilantul sunt semnate de catre firma de contabilitate cu care colaboram. Directorul general vrea sa ma numeasca director financiar ? Este posibil?
Multumesc
george-neagu, moderator
Contabilitatea se organizează și se conduce, de regulă, în compartimente distincte, conduse de către directorul economic, contabilul-șef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcție. Aceste persoane trebuie să aibă studii economice superioare.

Prin persoană împuternicită să îndeplinească funcția de director economic sau contabil-șef se înțelege o persoană angajată potrivit legii, care are studii economice superioare și care are atribuții privind conducerea contabilității entității.