avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua.Am primit 26 03 decizia de pensie anticipata ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua.Am primit 26 03 decizia de pensie anticipata partial,puntaj ...

Buna ziua.Am primit 26 03 decizia de pensie anticipata partial,puntaj mediu 1.273...diminuare 11,70% 39 de luni.Pana sa-mi vina decizia am fost la comisia de expertiza medicala si mi sa promis pensionarea pe motiv de boala(cardiac) dupa executarea CO de la locul de munca(pt vechime) Vreau sa renunt la pensia anticipata in favoarea pensiei de incapacitate.La calculul pensiei de boala se va folosi din nou indicele de corectie 1,41 folosit la calc penie anticipata? Care varianta e mai convenabila?Multumesc,cu stima.
Cel mai recent răspuns: istvan63 , utilizator 14:53, 29 Martie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pe legea 263/2010 este mult mai avantajoasa pensia de invaliditate care se calculeaza ca si cea de limita de varsta.
Pentru a primi indicele de corectie de 1,41 aferent pensiei de invaliditate trebuie sa depuneti cerere de anulare a deciziei primite in 26/03/2024.
Legea 263/2010
Art.106

(3) În termen de 30 de zile de la comunicare, decizia de pensie poate fi anulată la cererea titularului.
Deci ar fi mai convenabila pensia de invaliditate,intrbare va fi diferenta mare fata de pensia calculata deja?Nrmal nu aar trebui sa fie.Mu;tumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In primul rand se elimina penalizarea.
Daca ati avut stagiu asimilat(armata, cursusuri universitare de zi, pensie de invaliditate) acestea vor intra in calculul pensiei de invaliditate.
In anumite cazuri stabilite de lege puteti primi stagiu potential.
Nu va fi diferenta de valoare intre cea calculata si cea ce se va calcula?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca nu aveti stagiu asimilat pe care vi l-am mentionat, pensia va fi aceiasi, numai ca va anulata/dispare pena;lizarea.
In plus, in anumite conditii stabilite de lege puteti primi stagiu potential.

Alte discuții în legătură

Pensie limita de varsta dupa pensie de boala dorel13 dorel13 un barbat beneficiaza de pensie de boala la care se adauga si pensie (ajutor, nu stiu sigur cum ii spune) de handicap. Anul acesta implineste varsta de 65 de ... (vezi toată discuția)
Am 43.79733 puncte totale si punctaj mediu de 1.27656 si 22500 ... Bibi29 Bibi29 Am 43.79733 puncte totale si punctaj mediu de 1.27656 si 22500 lei pensia pe luna. Daca primesc indicele de corectie cind am depus cererea pentru pensia de ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala vs pensie invaliditate Roxana_Tudor Roxana_Tudor La Multi Ani! cu multa sanatate si bucurii. Va rog mult de tot sa ma ajutati si pe mine cu o parere in ceea ce priveste noua lege a pensiilor in vigoare din ... (vezi toată discuția)