Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Durata intabulare casa nou cumparata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Durata intabulare casa nou cumparata

Buna ziua. Am achizitionat o casa in alta localitate, notarul mi-a zis ca dupa vreo 2 sapt sa trimit mail la ei pt ca ei sa intabuleze noua casa. Puteti sa imi spuneti, va rog, cat dureaza obtinerea acestui act? Am inteles ca nu pot merge la primarie sa inscriu casa pana nu am si acest act. Multumesc anticipat.
Intabularea dureaza cam 15 zile +- de la data depunerii cererii la OCPI insa nu inteleg de ce si mai ales ce fel de email trebuie sa trimiteti notarului.
Asa mi=a zis, probabil sa nu uite. I-am dat mail si acum astept. Dar stiu ca trebuie sa inscriu casa in 30 de zile de la semnarea contractului de vanzare-cumparare, deja au trecut 6 zile lucratoare, daca ei nu obtin destul de repede intabularea depasesc. E vreo problema? Chiar nu se paote inscrie fara acel act? Multumesc.
Pentru declaratia fiscala de la primarie nu e necesar sa aveti intabularea facuta, e suficient contractul autentificat de notar. Daca primaria va refuza cereti-le sa o faca in scris, sa vedeti cum se modifica atitudinea lor cand e vorba sa scrie ce zic. Intabularea e treaba d-voastra nu a primariei.
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat
Aha, deci putem sa mergem la primarie pt a o inscrie la taxe si impozite. Multumesc pt info!
Durează 10 zile lucrătoare. Adica 2 săptămâni.
Unele primarii cer și încheierea de intabulare, pe care o ridicați de la notar, când veți fi anunțat.
Aveți la dispoziție 30 zile. Durează 15 intabularea.
Deci va mai rămân încă 15 zile pentru a va înscrie proprietatea la Primarie. Aveți timp mai mult decât suficient.
raluk0207, utilizator