Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... O persoana încadrată în munca a împlinit vârsta ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

O persoana încadrată în munca a împlinit vârsta standard ...

O persoana încadrată în munca a împlinit vârsta standard de pensionare de 63 ani în anul 2021. A făcut o solicitare de prelungire a activității cu încă 3 ani și în curând ii vor expira cei 3 ani de prelungire. Conform legii 360,/2003 ,art. 46 persoanele asigurate pot opta pentru acordarea pensiei pentru limita de vârstă și continuarea activității, pana la împlinirea vârstei de 70 ani . Hotărârea 18/2024 ,din 28 feb 2024 pentru aprobarea normelor de aplicare a legii 360/2023.
Art. 19 alin. 2_Prevederile art. 46 alin. 2 din lege nu se aplica a) persoanelor care au îndeplinit condițiile de vârstă standard de pensionare și stagiu minim de cotizare contributiv anterior datei de 1 ianuarie 2024.
Persoana nu cumulează pensia cu salariul.
Poate fi menținută această persoana în funcție pana la 70 ani?
Numai daca doreste angajatorul .
Este excepția art. 19 hotărârea 181/28.02.2024 din Nome de aplicare scrie că nu se aplica persoanelor care au îndeplinit condițiile de vârsta standard de pensionare și stagiu minim de cotizare contributiv anterior datei de 1 ianuarie 2024.

Cornel Vasile a scris:

Numai daca doreste angajatorul .

Mai cititi o data ce ati scris in primul mesaj ... " în curând ii vor expira cei 3 ani de prelungire. " ..la data expirarii, c.i.m. inceteaza , daca angajatorul doreste o mai poat tine in activitate, daca nu , nu.

Nu are nicio legatura cu textele indicate de dvs.
Deci, nu i se aplica art. 19 din Norme? Ma gândeam ca nu se încadrează în preved.art. 46 cu munca pana la 70 ani. Daca ii expira cei 3 ani de prelungire și inceteaza Cim nu se încadrează la art. 19 din Norme ca nu mai poate munci ptr ca a îndeplinit condițiile standard de pensionare și stagiu minim de cotizare contribitiv anterior datei de 1 ianuarie 2024?

Cornel Vasile a scris:

Mai cititi o data ce ati scris in primul mesaj ... " în curând ii vor expira cei 3 ani de prelungire. " ..la data expirarii, c.i.m. inceteaza , daca angajatorul doreste o mai poat tine in activitate, daca nu , nu.

Nu are nicio legatura cu textele indicate de dvs.

Deci, poate munci pana la 70 ani? Art. 19 din hotărârea 181/2024 spune că prevederile art. 46 alin. 2 nu se aplica persoanelor care au îndeplinit condițiile de vârstă standard de pensionare și stagiu minim de cotizare cintributiv anterior datei de 1 ianuarie 2024?
Cornel Vasile a scris:

Mai cititi o data ce ati scris in primul mesaj ... " în curând ii vor expira cei 3 ani de prelungire. " ..la data expirarii, c.i.m. inceteaza , daca angajatorul doreste o mai poat tine in activitate, daca nu , nu.

Nu are nicio legatura cu textele indicate de dvs.