Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună. Ce șanse are un copil nerecunoscut să ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună. Ce șanse are un copil nerecunoscut să redeschidă succesiune ...

Bună. Ce șanse are un copil nerecunoscut să redeschidă succesiune după tatăl ce nu l-a recunoscut. Succesiunea a fost făcută de către copilul legitim al defunctului.
Întâi trebuie sa devina copilul celui decedat, deci trebuie sa își dea fratele în judecata pt stabilirea paternitatii fata de tatal comun.
În ce an e născut? A qvut vreo relație cu tatal?
Mulțumesc. Nici o relație cu tatăl, născut în 1978 sau înainte, nu știu exact anul.

gi-jane2 a scris:

Întâi trebuie sa devina copilul celui decedat, deci trebuie sa își dea fratele în judecata pt stabilirea paternitatii fata de tatal comun.
În ce an e născut? A qvut vreo relație cu tatal?

Ok, atunci, nu sunt șanse, a intervenit prescriptia.
Mulțumesc

gi-jane2 a scris:

Ok, atunci, nu sunt șanse, a intervenit prescriptia.

De ce a intervenit prescriptia?
art. 427, al.1 Cod CIvil ""Dreptul la acţiunea în stabilirea paternităţii nu se prescrie în timpul vieţii copilului."