avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Va rog,am nevoie de un sfat specializat si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Va rog,am nevoie de un sfat specializat si anume. ...

Buna ziua! Va rog,am nevoie de un sfat specializat si anume. Din motive personale si bine intemeiate,vreau sa stiu daca exista posibilitatea ca baiatul meu,singurul mostenitor,sa nu poata instraina apt.dupa decesul ultimului parinte,timp de 5ani. Asta ar suna ca o ultima dorinta a noastra,a parintilor si el stie cauza. Testament olograf...sau cum sa procedez. Multumesc anticipat!
10 din 10 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ceea ce vreti d-vostra sa faceti se numeste legat cu clauza de inalienabilitate (art. 627 Cod civ). Insa ar fi indicat ca un astfel de legat sa fie redactat de un profesionist chiar daca il faceti prin testament olograf, scris IN INTREGIME, semnat si datat de mana d-voastra. Prin legatul cu clauza de inalienabilitate, DACA ACCEPTA LEGATUL, este obligat sa nu instraineze bunul pe durata stabilita. Daca refuza insa legatul, fiind unic mostenitor, mosteneste oricum iar clauza de inalienabilitate cade.
Buna ziua,

Codul civil prevede posibilitatea instituirii unei clauze de inalienabilitate pe o perioada determinata.
Aveti in vedere ca dobanditorul poate dispune de bun cu autorizarea instantei daca nu mai exista interesul care a justificat instituirea clauzei.


aurelia2020 a scris:

Buna ziua! Va rog,am nevoie de un sfat specializat si anume. Din motive personale si bine intemeiate,vreau sa stiu daca exista posibilitatea ca baiatul meu,singurul mostenitor,sa nu poata instraina apt.dupa decesul ultimului parinte,timp de 5ani. Asta ar suna ca o ultima dorinta a noastra,a parintilor si el stie cauza. Testament olograf...sau cum sa procedez. Multumesc anticipat!

4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Colegul Gazdovici are dreptate. Fiind unic moștenitor, fiul poate opta să nu accepte legatul, dar să accepte succesiunea ca moștenitor legal.

Așa că ce ați putea face ar fi să instituiți în timpul vieții un drept de uzufruct unei terțe persoane cu termen de expirare la 5 ani de la moartea ultimului dintre domniile voastre. Aceasta nu ar face vânzarea imposibilă, dar foarte dificilă pentru că nu ar fi prea mulți cei dispuși să cumpere doar nuda proprietate sau să cumpere nuda proprietate la prețul pieței.
Ar fi indicat ca testamentul sa fie încheiat în forma autentica la nun notar .public,în forma olografa vă va incurca mai mult fiul decât ajuta..
Ultima modificare: Marți, 16 Aprilie 2024
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Depinde si de motivatie, e important de vazut, este cauza testamentului. Puteti incheia acte intre vii, cred eu, care sa asigure ca fiul nu va putea vinde. Totusi, trebuie sa intelegeti si riscurile, costurile.

Alte discuții în legătură

Opozabilitate clauza de inalienabilitate JohnnyBRB JohnnyBRB CUM SE POATE ASIGURA OPOZABILITATEA UNEI CLAUZE DE INALIENABILITATE INSTITUITE PRIN TESTAMENT? Multumesc! (vezi toată discuția)
Invocare unui testament dupa renuntarea la succesiune MateiSerban MateiSerban Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cun un sfat lagat de succesiunea dupa bunica. In 1998 bunica a murit si toti unchii nostri au renuntat la succesiune in ... (vezi toată discuția)
Legatarul poate renunta la testament? ELIRA7891 ELIRA7891 Buna ziua, La dezbaterea unei succesiuni, unde exista un testament lasat de defunct, legatarul poate renunta la testament si sa accepte mostenirea ce i se ... (vezi toată discuția)