Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Familie cu doua apartamente in cadrul aceleasi scari.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Familie cu doua apartamente in cadrul aceleasi scari.

Buna ziua

Cite persoane se declara la nivelul fiecarui apartament in cazul in care o familie, compusa din 4 persoane (sot, sotie, si doi copii), detine doua apartemente pe aceeasi scara, la etaje diferite si de numar de camere diferite (3 camere si respectiv 4 camere).

Va multumesc anticipat.
In functie de domiciliul trecut in cartea de identitate
Adica, sa inteleg ca ar trebui sa plateasca la fel ca inainte cind aveau un singur apartament si in plus pt apartamentul nou ca si cind nu ar locui nimeni, toate acestea daca nu si-au facut mutatia de la un apartament la altul.
Dar in cazul acesta, mergind pe ideea expusa mai sus, nu mai inteleg ce se intimpla cu cei care locuiesc pur si simplu intr-un apartamenti mai mult de 15 zile fara a avea vreo mutatie.
Deci cum ramine ca tot nu am inteles.
Cf carei legi ?
Dr@gosch, utilizator
N-au voie, este ilegal sa locuiască mai mult de 15 zile la o adresă anume, fără să aibă cel puțin viza de flotant.
Anunțați poliția, că-i va amenda.
Și chiar fără viză de flotant, sunt obligați să plătească cheltuilile la numărul real de persoane care locuiesc la respectivul apartament.
Ce sa plateasca diferit ? Oricum ati suci problema sunt aceleasi persoane, nu s-au inmultit peste noapte, nu pot locui, efectiv, simultan in 2 apartamente. Adica 4 persoane si pe un apartament si pe celalalt.
Pentru ambele apartamente platesc absolut toate cheltuielile lunare care se impart pe cota parte indiviza, deci nu exista vreo ilegalitate. Consumurile de utilitati se platesc, la fel conform diferentei de indecsi.

Singurele cheltuieli ce se iau in considerare in functie de numarul de persoane sunt cele descrise la art.82 din legea 196/2018.

In realitate sunt tot 4 persoane (nu 8) ce locuiesc intr-un spatiu cu suprafata utila egala cu suma suprafetelor utile ale celor doua apartamente.

Nu cautati probleme unde nu sunt.

Dr@gosch a scris:

Adica, sa inteleg ca ar trebui sa plateasca la fel ca inainte cind aveau un singur apartament si in plus pt apartamentul nou ca si cind nu ar locui nimeni, toate acestea daca nu si-au facut mutatia de la un apartament la altul.
Dar in cazul acesta, mergind pe ideea expusa mai sus, nu mai inteleg ce se intimpla cu cei care locuiesc pur si simplu intr-un apartamenti mai mult de 15 zile fara a avea vreo mutatie.
Deci cum ramine ca tot nu am inteles.
Cf carei legi ?

latka, moderator
Imi pare rau de neintlegere dar ideea cu 15 zile era doar o analogie la ideea de fond expusa in deschiderea acestei discutii: cite persoane se declara pe fiecare apartement in cazul unei familii de 4 persoane, sot, sotie si 2 copii, familie care detine 2 apartamente la etaje diferite in cadrul aceleasi scari.
Deci si prin urmare intrebarea de baza a discutiei era urmatoarea:
1) cite persoane se declara pe fiecare apartement in cazul unei familii de 4 persoane, sot, sotie si 2 copii, familie care detine 2 apartamente la etaje diferite in cadrul aceleasi scari.
2) cf carei legi.
Multumesc anticipat pt intelegere.