avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Familie cu doua apartamente in cadrul aceleasi scari.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Familie cu doua apartamente in cadrul aceleasi scari.

Buna ziua

Cite persoane se declara la nivelul fiecarui apartament in cazul in care o familie, compusa din 4 persoane (sot, sotie, si doi copii), detine doua apartemente pe aceeasi scara, la etaje diferite si de numar de camere diferite (3 camere si respectiv 4 camere).

Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 08:26, 26 Aprilie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In functie de domiciliul trecut in cartea de identitate
Adica, sa inteleg ca ar trebui sa plateasca la fel ca inainte cind aveau un singur apartament si in plus pt apartamentul nou ca si cind nu ar locui nimeni, toate acestea daca nu si-au facut mutatia de la un apartament la altul.
Dar in cazul acesta, mergind pe ideea expusa mai sus, nu mai inteleg ce se intimpla cu cei care locuiesc pur si simplu intr-un apartamenti mai mult de 15 zile fara a avea vreo mutatie.
Deci cum ramine ca tot nu am inteles.
Cf carei legi ?
Ultima modificare: Joi, 25 Aprilie 2024
Dr@gosch, utilizator
N-au voie, este ilegal sa locuiască mai mult de 15 zile la o adresă anume, fără să aibă cel puțin viza de flotant.
Anunțați poliția, că-i va amenda.
Și chiar fără viză de flotant, sunt obligați să plătească cheltuilile la numărul real de persoane care locuiesc la respectivul apartament.
Ce sa plateasca diferit ? Oricum ati suci problema sunt aceleasi persoane, nu s-au inmultit peste noapte, nu pot locui, efectiv, simultan in 2 apartamente. Adica 4 persoane si pe un apartament si pe celalalt.
Pentru ambele apartamente platesc absolut toate cheltuielile lunare care se impart pe cota parte indiviza, deci nu exista vreo ilegalitate. Consumurile de utilitati se platesc, la fel conform diferentei de indecsi.

Singurele cheltuieli ce se iau in considerare in functie de numarul de persoane sunt cele descrise la art.82 din legea 196/2018.

In realitate sunt tot 4 persoane (nu 8) ce locuiesc intr-un spatiu cu suprafata utila egala cu suma suprafetelor utile ale celor doua apartamente.

Nu cautati probleme unde nu sunt.

Dr@gosch a scris:

Adica, sa inteleg ca ar trebui sa plateasca la fel ca inainte cind aveau un singur apartament si in plus pt apartamentul nou ca si cind nu ar locui nimeni, toate acestea daca nu si-au facut mutatia de la un apartament la altul.
Dar in cazul acesta, mergind pe ideea expusa mai sus, nu mai inteleg ce se intimpla cu cei care locuiesc pur si simplu intr-un apartamenti mai mult de 15 zile fara a avea vreo mutatie.
Deci cum ramine ca tot nu am inteles.
Cf carei legi ?

Ultima modificare: Joi, 25 Aprilie 2024
latka, moderator
Imi pare rau de neintlegere dar ideea cu 15 zile era doar o analogie la ideea de fond expusa in deschiderea acestei discutii: cite persoane se declara pe fiecare apartement in cazul unei familii de 4 persoane, sot, sotie si 2 copii, familie care detine 2 apartamente la etaje diferite in cadrul aceleasi scari.
Deci si prin urmare intrebarea de baza a discutiei era urmatoarea:
1) cite persoane se declara pe fiecare apartement in cazul unei familii de 4 persoane, sot, sotie si 2 copii, familie care detine 2 apartamente la etaje diferite in cadrul aceleasi scari.
2) cf carei legi.
Multumesc anticipat pt intelegere.

Alte discuții în legătură

Sunt obligata ?? aris_24 aris_24 Buna! Eu am fost plecat cu toata familia din tara pe mai multe luni si am facturi la intretinere cu zero persoane si am de platit pe luna in jur la 20 ron as ... (vezi toată discuția)
Cum se distribuie costurile înlocuirii unui lift, și cum se împart cheltuielile în funcție de etaj? vasilica_f vasilica_f Buna ziua, La înlocuirea unui lift pe o scara a unui bloc de locuințe cum se distribuie costurile? Normal ar fi ca costurile sa se împartă pe numărul de ... (vezi toată discuția)
Repartizare cheltuieli inlocuire coloane apa Vladltms Vladltms Buna ziua, As aprecia mult daca ati putea sa ma ajutati cu un raspuns, eventual si cu temeiul legal pentru urmatoarea situatie: In imobilul in care ... (vezi toată discuția)