Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Am făcut o construcție în urma cu 10 ani dar pe ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Am făcut o construcție în urma cu 10 ani dar pe care nu am ...

Am făcut o construcție în urma cu 10 ani dar pe care nu am folosit-o eu, la evaluarea acestui obiectiv, într-un partaj judiciar, se calculează și uzura la acest obiectiv dacă nu eu l-am folosit?
gusti1947, utilizator
Evaluarea se face prin doua metode: valoarea de piata stabilita in functie de piata imobiliara din zona si categoria constructiei si valoarea de inlocuire in care se calculeaza costul unei constructii noi similare si apoi se aplica coeficienti pentru uzura. Indiferent daca ati folosit sau nu constructia peste ea a nins, a plouat, a fost soare, ger, a batut vantul, etc. asa ca se aplica coeficienti de uzura.
Mulțumesc
Am dorit să aflu doar dacă EU am construit NU EU l-am folosit ci a fost folosit de proprietar, Eu având doar un drept de creanță, la evaluarea acesteia după 10 ani, tot EU suport uzura. - nu știu dacă cine s-ar în aceasta situație, să fie despăgubit minus uzura acestuia, ar fi OK
Ok, la intrebari gresite si raspunsul este gresit. Daca d-voastra nu sunteti proprietar ce treaba aveti cu partajul? Scrieti-ne clar si simplu problema si va raspundem. Asadar: intre cine si cine se judeca partajul?
Am locuit la socrii deci ei fiind proprietarii la vremea aceea. Am construit doua bucătării una la parter pt ei și una la etaj pt noi, pe care am si folosit-o.
În urma divorțului, ca drept de creanță, an cerut evaluarea acestora. . Se evaluează aceasta constructie ca și cum eu le-am utilizat sau separat?
Se evalueaza la valoarea adaugata constructiilor deja existente, ca diferenta de valoare incluzand pretul tuturor lucrurilor utile si excluzand orice lucrare voluptara - care nu sporeste valoarea. Faptul ca nu ati folosit d-voastra una dintre bucatarii este irelevant pentru ca oricum nu au fost niciodata ale d-voastra iar faptul ca in 10 ani de folosire una dintre bucatarii s-a devalorizat este iarasi irelevant.