Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul de maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul de maternitate

Care sunt pasii pe care trebuie sa-i parcurga o angajata pt intocmirea dosarului de concediu de maternitate?
Mai intai trebuie sa depuneti la angajator o cerere de suspendare a CIM incepand cu prima zi dupa terminarea concediului de sarcina si lauzie (adica cele 126 zile)
Angajatorul va emite decizie in acest sens, in baza art. 51 (1) lit.a) din Codul muncii si va face si inscrierile in carnetul de munca.

Apoi, trebuie sa solicitati angajatorului sa va elibereze niste adeverinte:
- 1 adeverinta din care sa rezulte veniturile obtinute de dvs in ultimele 12 luni anterioare lunii nasterii (formularul se gaseste la primarie)
- 1 adeverinta din care sa rezulte ca v-a fost suspendat CIM (formularul este la primarie)

Indemnizatia, stimulentul sau alocatia se acorda in baza urmatoarelor documente, dupa caz:

- actul de identitate al solicitantului;
- certificatul de nastere al copilului si, dupa caz, livretul de familie;
- certificatul de persoana cu handicap al copilului, dupa caz;
- adeverinta eliberata de autoritatile competente sau de catre angajator, dupa caz, din care sa rezulte indeplinirea conditiilor;
- adeverinta eliberata de platitorul indemnizatiei de maternitate sau, dupa caz, alte dovezi, din care sa reiasa ultima zi de concediu de maternitate;
- declaratie pe propria raspundere din care sa reiasa ca solicitantul nu beneficiaza in acelasi timp de indemnizatie de maternitate
- declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte ca celalalt parinte natural sau, dupa caz, o alta persoana (parinte adoptiv, tutore) nu beneficiaza de aceleasi drepturi;
- declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte ca solicitantul se ocupa de cresterea si ingrijirea copilului si ca acesta nu este incredintat sau dat in plasament nici unui organism privat autorizat sau serviciu public autorizat ori unei persoane fizice;
- dovada eliberata de autoritatile competente, de angajatori sau, dupa caz, declaratie pe propria raspundere, din care sa rezulte ca solicitantul se afla in concediu pentru cresterea copilului;
- dovada eliberata de autoritatile competente sau, dupa caz, declaratie pe propria raspundere, din care sa rezulte ca solicitantul realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare;
- dovada eliberata de autoritatile competente sau de catre angajator, dupa caz, din care sa rezulte incadrarea solicitantului intr-una din situatiile speciale de eligibilitate (au beneficiat in ultimele 12 luni de indemnizatie de somaj, si-au insotit sotul/sotia intr-o misiune permanente in strainatate etc.)
- alte acte necesare, dupa caz, stabilirii dreptului, prevazute in normele metodologice pentru aplicarea prevederilor prezentei ordonante de urgenta

Astea sunt toate actele dar dvs veti depune numai actele la care este cazul.
Dosarul se depune la primarie.
Mii de multumiri!!!!!:)
Precizati daca este vorba despre concediul de maternitate sau concediu pentru cresterea copilului?Sunt doua termene total diferite.
Concediul de maternitate este acel concediu de care pot beneficia angajatele inainte si dupa nastere, in conditiile in care au contribuit la fondul national de asigurari de sanatate, cu plata unei indemnizatii aferente, pe o perioda de 126 de zile.
Ok, rectific: "dosarul pt concediul de crestere al copilului"!
nicotorok a scris:

Care sunt pasii pe care trebuie sa-i parcurga o angajata pt intocmirea dosarului de concediu de maternitate?

@clio06, mulțumim mult pentru informații, însă aș dori legat de concediul de maternitate, care are doar 4 luni [126zile] să știu unde și ce ar trebui să fac.

Deocamdată știu doar că medicul de familie îmi dă un act pe care-l duc la angajator. Trebuie să depun în scris angajatorului și să-l anunț de sarcină ? Ce altceva ar mai trebui să fac ? Lucrez ca profesor la stat și nu știu ce să fac.

Mulțumesc anticipat.