Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suma de platat scrisa gresit/ilizibil pe pv
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suma de platat scrisa gresit/ilizibil pe pv

Buna ziua.
Intampin o problema :
In data de 5 decembrie 2023 am primi o amenda pentru viteza in valoare de 1450lei si pe procesul verbal scrie 612,5lei (plata in 15 zile)
am platit amenda si acum in luna Mai , am verificat in ghiseul.ro daca am ceva de platti si imi arata restanta de 837,5lei.
Am sunat la taxe si impozite si mi sa spus faptul ca jumatate din amenda ar fi fost 650lei si nu 612,45lei.
Problema e ca pe amenda scrie 612,5lei cu scris de politist"
Cum pot rezolva aceasta situatie?
Nu este vorba de bani cat faptul ca politistul a scris gresit/ilizibil ...
E greseala dvs., daca nu erati sigur de lizibilitate, trebuia sa o achitati la primaria de care apartineti. Acolo persoana care incasa banii si elibera chitanta ar fi vazut sau nu cum sta treaba si greseala ar fi fost a ei. Atunci nu aveati nici o problema.
La minim sunt 9 puncte amenda, deci 165 x 9 = 1485 RON, la jumatate rezulta 742,5 RON, atit ati fi avut de platit.