Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua, as dori sa știu după cât se poate cere ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua, as dori sa știu după cât se poate cere o ordonanta ...

Bună ziua
as dori sa știu după cât timp se poate cere o ordonanta prezidențială pt ca fosta sotia cu care sunt în divort nu-mi arata fetita si nici nu-mi raspunde la telefon sa stiu dacă e bine.
Va multumesc
DanielC009, utilizator
Se poate cere oricand stabirea unui program de vizitare a minorei, neputand fi lasat la bunul plac al unuia dintre parinti.

O relatie emotionala rupta sau compromisa va fi foarte greu de reparat in viitor si fiecare veti da vina unul pe celalalt , singura victima fiind in mod cert copilul dvs.

Astfel de cauze trebuie solutionate cu fermitate, cu ajutorul legii care este in avantajul dvs, cu rapiditate, insa luand in considerare aspectele emotionale si relatiile de familie aflate in disolutie.

Deci raspunsul la intrebarea dvs este ca nu exista un anumit timp care trebuie sa treaca, ca de fapt trebuie sa actionati cat mai curand ca sa puteti sa fiti prezent in viata copilului, sa puteti observa daca se fac presiuni asupra copiluui, sa ii puteti explica ca -desi va despartiti de mama ei - veti ramane tatal ei, mereu langa ea. Clar actiunea este in mana dvs si sunteti singurul care poate proteja atat dreptul dvs, cat si al copilei la a avea impreuna relatii firesti tata-copil.
Va multumesc foarte mult pt răspuns
Voi cere cât de repede stabilirea unui program de vizita.
Pt ca nu este normal ca să treacă săptămâni întregi sa nu am o relație cu fiica mea.
Cereți program de vizită cât mai mare, gen de Paște, de Crăciun, de Revelion, în vacanța intersemestrială, 5-6-7 săptămâni în vacanța de vară. Vedeți că instanțele au un program aproape standard pe care îl bagă pe gât la cei care ajung într-o astfel de situație. (Vorbesc în cunoștință de cauză - am fost de 2 ori în instanță pt. asta). Motivați cu faptul că oricum în restul timpului fetița stă la mama (presupun că îi va fi stabilit domiciliul la mama). Dacă cumva fosta soție se opune, atunci puteți cere instanței să dispună efectuarea unui raport de evaluare la DGASPC-ul din localitatea Dvs. unde dumneaei va trebui să meargă cu fetița la evaluare și fetița acolo va trebui să spună - dacă poate vorbi, sau să manifeste cumva atașamentul față de Dvs. și dorința ei de a petrece timp și cu Dvs. Cel mai bine e să aveți un avocat femeie care să vă și reprezinte.
Nu amânați prea mult depunerea cererii. Pănă la finalizarea procesului și emiterea hotărârii pot să treacă și 1-2 ani. Se poate ajunge foarte ușor și la alienare parentală și atunci vă va fi mult mai greu să remediați situația.
Succes!
adam77, utilizator
Mulțumesc Adam
Am cerut paste Crăciun vacanta de vara ea s-a opus inițial dar după a fost deacord.
Problema e pana se termina divortul ca nu am un program de vizita mergem pe înțelegere doar ca acuma pe final de divort a inceput sa faca câteva figuri.
Din cate vad trebe rabdare de fier

adam77 a scris:

Cereți program de vizită cât mai mare, gen de Paște, de Crăciun, de Revelion, în vacanța intersemestrială, 5-6-7 săptămâni în vacanța de vară. Vedeți că instanțele au un program aproape standard pe care îl bagă pe gât la cei care ajung într-o astfel de situație. (Vorbesc în cunoștință de cauză - am fost de 2 ori în instanță pt. asta). Motivați cu faptul că oricum în restul timpului fetița stă la mama (presupun că îi va fi stabilit domiciliul la mama). Dacă cumva fosta soție se opune, atunci puteți cere instanței să dispună efectuarea unui raport de evaluare la DGASPC-ul din localitatea Dvs. unde dumneaei va trebui să meargă cu fetița la evaluare și fetița acolo va trebui să spună - dacă poate vorbi, sau să manifeste cumva atașamentul față de Dvs. și dorința ei de a petrece timp și cu Dvs. Cel mai bine e să aveți un avocat femeie care să vă și reprezinte.
Nu amânați prea mult depunerea cererii. Pănă la finalizarea procesului și emiterea hotărârii pot să treacă și 1-2 ani. Se poate ajunge foarte ușor și la alienare parentală și atunci vă va fi mult mai greu să remediați situația.
Succes!

Eu i-as trimite o notificare privind instrainarea copilului de dv. si incalcarea drepturilor minorului, apoi as folosi-o si in ordonanta (daca mai e cazul) si in dosarul de fond.