Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... primire proces verbal
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

primire proces verbal

in cat timp imi vine acasa un proces verbal nesemnat de la data in care a fost scris ? Procesul a fost intocmit in cluj si trebuie sa vina in satu mare.
Pentru a va raspunde la intrebarea aceasta trebuie luate in calcul cateva chestiuni:
1. Dorinta politistilor de a "va pune la punct" pentru ca ati refuzat semnarea procesului verbal;
2. Imprejurarea ca necomunicarea pv-ului in termen de o luna conduce prescriptia executarii sanctiunii "Executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii. " art. 14 alin. 1 din OG nr. 2/2001.
In fapt politistul elibereaza o dovada pentru 15 zile atunci cand retine permisul sau talonul insa va comunica procesul verbal doar in ziua cu numarul 30. V-ati prins, nu-i asa ? In cele 15 zile care constituie diferenta dintre termenul pentru comunicarea PV si termenul pentru care s-a eliberat dovada o sa fiti tracasat, o sa mergeti pe la politie cu "saru'mana" si acolo o sa vi se arate cine e seful.
Toata aceasta smecherie se bazeaza pe faptul ca nu ati putea sa faceti plangere pana nu primiti procesul-verbal. Gresit! Faceti imediat plangerea si depuneti copia dovezii. Pe urma n-au decat sa comunice procesul verbal cand vor ei.
nu am avut probleme cu politia rutiera...am vrut sa intru in camin si nu m-au lasat pentru ca nu am legitimatie de camin...sunt student in cj si sunt din sm. am vrut sa merg la niste colegi...si a chemat politia...nu am vrut sa le dau buletinul...la sectie le-am dat buletinul sa scrie procesul verbal si am zis ca nu il semnez...au zis ca aici nu ne jucam de-a politia....cred ca mi-au dat 1 mil amenda....oricum eram doar curios in cat timp imi ajunge procesul verbal la Satu Mare. merci de raspuns
aurelian12, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~